Zamknij

"Dzieci są w niebezpieczeństwie". Zbadają każdą diecezję w Polsce?

30.06.2021 17:01
"Dzieci są w niebezpieczeństwie". Zbadają każdą diecezję w Polsce?
fot. Artur BARBAROWSKI /East News

Największa na świecie organizacja, broniąca praw osób molestowanych seksualnie przez księży, amerykański SNAP (The Survivors Network of those Abused by Priests), wzywa polskie władze do zbadania każdej diecezji w kraju - dowiaduje się reporterka Radia ZET Danka Woźnicka.

SNAP podaje w oświadczeniu, że "przerażająca historia nadużyć polskiego Kościoła nie słabnie, a dzieci są nadal w poważnym niebezpieczeństwie w społecznościach katolickich w Polsce".

Oświadczenie SNAP jest reakcją na opublikowany w poniedziałek Raport ws. nadużyć seksualnych wobec nieletnich od lipca 2018 roku do grudnia 2020 roku. W raporcie ujawniono 368 przypadków molestowania seksualnego w polskich diecezjach i zgromadzeniach kościelnych.

SNAP: przerażająca historia nadużyć polskiego Kościoła nie słabnie

"Władze powinny domagać się od Kościoła dokumentacji, dotyczącej molestowania dzieci - to daje najlepsze efekty, bo pokazuje, kto ukrywał seksualnych drapieżników" - mówi w rozmowie z Radiem ZET rzecznik stowarzyszenia Michael McDonnell.

SNAP wzywa też urzędników Watykanu, aby zrobili coś więcej niż tylko ukarali kilku polskich biskupów i arcybiskupów. Zdaniem amerykańskiej organizacji, toczące się śledztwo w sprawie zaniedbań emerytowanego kardynała Stanisława Dziwisza musi zostać przyspieszone.

"Wydaje się jasne, że Kościół zrobił zbyt mało. Żadne przeprosiny nie są konieczne. Chcemy odpowiedzialności i ochrony polskich dzieci" - pisze w oświadczeniu Zach Hiner, dyrektor wykonawczy SNAP.

RadioZET.pl