Zamknij

Ofiary pedofilii z filmu Sekielskich idą do sądu. Pozwali nie księdza, a kościół

29.06.2020 14:21
Pedofilia w kościele
fot. screen Zabawa w Chowanego

Miliona złotych zadośćuczynienia za konsekwencje molestowania domagają się od diecezji kaliskiej ofiary księdza Arkadiusza H., bohaterowie filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” – ustaliła reporterka Radia ZET, Danka Woźnicka. Obaj stali się ofiarami księdza mając 8 i 12 lat.

Pedofilia w kościele została uwidoczniona w pierwszym filmie braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. W tegorocznej produkcji „Zabawa w chowanego” autorzy pokazali wyrafinowany sposób przemocy seksualnej ze strony księdza-zaufanego rodziny wobec młodych chłopców.

Sprawa pedofilii trafiła już na wokandę sądu. Jak ustaliła reporterka Radia ZET, sąd w Kaliszu właśnie zwolnił ich z kosztów sądowych.

Pozew nie przeciwko księdzu a kościołowi. Dlaczego?

Według pokrzywdzonych odpowiedzialność - na zasadzie ryzyka - ponosi właśnie kościół katolicki, jako pracodawca księdza.

Zobacz także

Nie doszło do prostej sytuacji. Funkcja kapłańska ułatwiła mu dostęp do dzieci

- powiedział reporterce Radia ZET adwokat Artur Nowak.

Mecenas powołuje się między innymi na przełomowe orzeczenie Sadu Najwyższego, który kilka miesięcy temu przyznał ofierze księdza pedofila, również z Wielkopolski, milion złotych zadośćuczynienia. Zapłacił je zakon chrystusowców.

Zobacz także

Sprawa otwiera możliwości do składania podobnych pozwów ze strony innych ofiar księdza. Duchowny był kryty przez biskupa i przenoszony w czasie ujawniania skandalu z parafii do parafii.

RadioZET.pl/BC