Zamknij

Pierwsza dama dostanie pensję? Status żony prezydenta ma zostać uregulowany

Redakcja
11.01.2019 11:27
Pierwsza dama dostanie pensję? Status żony prezydenta ma zostać uregulowany
fot. W.OJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

– Status pierwszej damy powinien zostać uregulowany – uważa poseł PO Sławomir Piechota. O sprawie informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.  W tej chwili małżonka prezydenta nie otrzymuje żadnego uposażenia, państwo nie opłaca jej też składek ZUS. To ma się zmienić. W Sejmie startują prace nad projektem, zgodnie z którym pierwsza dama miałaby otrzymywać stałą pensję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– W przyszłym tygodniu chcę rozmawiać z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim na temat statusu pierwszej damy – powiedział, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, poseł PO Sławomir Piechota, szef Sejmowej Komisji do Spraw Petycji.

Jak czytamy, petycję w tej sprawie złożył Polski Instytut Praw Głuchych, a Komisja zdecydowała, że inicjatywą powinien zająć się parlament. Sam Piechota liczy, że kwestię uda się uregulować jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, bo co do tego, że pierwszej damie należy się stała pensja, panuje „ponadpartyjna zgoda”.

Zobacz także

Brak uposażenia małżonki prezydenta to temat dyskutowany od lat. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznawał swego czasu, że powinien był walczyć o wynagrodzenie dla swojej żony. Bo, jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, choć pierwsza dama „może sprawować swoją funkcję nawet 10 lat, nie tylko nie dostaje żadnego uposażenia, ale w dodatku państwo nie opłaca jej składek na ZUS”. Oznacza to utratę stażu emerytalnego.

Dziennik przypomina, że regulacji tej kwestii podjęło się PiS w 2016 roku. Projekt upadł jednak po głośnej krytyce, bo oprócz przyznania pierwszej damie 13 tys. zł miesięcznej pensji, podnosił też pensje prezydenta i członków rządu.

 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/JŚ

C