Zamknij

Wybrano najlepsze polskie uczelnie. Na podium dwie szkoły wyższe z Warszawy

17.07.2020 09:12

XXI Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Najlepszą uczelnią w tym roku okazał się Uniwersytet Jagielloński. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska.

Uniwersytet Jagielloński
fot. Shutterstock.com

Opublikowano ranking najlepszych uczelni w Polsce. Zestawienie obejmuje cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów. Jego autorem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.

Ranking co roku pomaga maturzystom w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. 

Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju 'lustrem'. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić

- mówił Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu, cytowany w prasowym komunikacie.

Zobacz także

XXI Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020: Najlepsze uczelnie i szkoły wyższe w Polsce

Na podium w Rankingu Uczelni Akademickich uplasował się Uniwersytet Jagielloński, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 95,6), a trzecie Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 78,9).

Czwarta lokata tym razem przypadła Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a piąta - Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski i Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Zobacz także

Najlepsze uczelnie niepubliczne i zawodowe

W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie na podium jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a trzecie Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Na szczycie Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, a trzecie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Ostatni z rankingów - Ranking Kierunków Studiów - obejmuje rekordową liczbę 70 najpopularniejszych kierunków studiów, w tym Ranking Studiów Inżynierskich i Ranking Studiów Medycznych. Jak informują twórcy zestawienia, przygotowanie tegorocznego Rankingu Kierunku Studiów wymagało od kapituły i analityków z Działu Rankingów "Perspektyw" szczególnego wysiłku, związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z lipca 2018 roku.

Pełne wyniki są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP