Petru w liście do Verhofstadta: Polska przestaje być demokratycznym państwem

Redakcja
06.04.2017 21:26
Petru w liście do Verhofstadta: Polska przestaje być demokratycznym państwem
fot. PAP

Polska z dnia na dzień coraz bardziej przestaje być demokratycznym państwem prawa. Dziś musimy bez przerwy stawać w obronie praworządności i praw obywateli – to fragment listu, jaki skierował Ryszard Petru do Guya Verhofstadta, przewodniczącego Grupy ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) w Parlamencie Europejskim. Petru poprosił Belga o spotkanie w tym miesiącu.

Zagłosuj

Czy popierasz w tej sprawie Ryszarda Petru?

Liczba głosów:

W liście do Verhofstadta, Ryszard Petru pisze m.in., że dziś musimy bez przerwy stawać w obronie praworządności i praw obywateli, które – zdaniem posła opozycji – są w Polsce łamane. Mają o tym świadczyć raporty Komisji Weneckiej, Komisji Praw Człowieka ONZ, Komisji Praw Człowieka Rady Europy, rezolucje Parlamentu Europejskiego czy opinie Komisji Europejskiej.

- Polska zrobiła wielki krok w tył – pisze Petru, argumentując swoją tezę „nielegalnym Trybunałem Konstytucyjnym i nielegalnym budżetem”. Zdaniem posła Nowoczesnej kryzys w Polsce demokracji się pogłębia, a obecny rząd wprowadza zmiany osłabiające demokrację.

Adresat listu podczas grudniowego kongresu ALDE w Warszawie opowiedział się za nałożeniem na Polskę sankcji, jeśli rząd nie wypełni zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie praworządności.

- Niech drzwi pomiędzy Polską a Europą pozostaną szeroko otwarte - tak, by wszyscy Polacy mieli pewność, że Europa jest zawsze po ich stronie. I po to, byśmy zawracając z błędnej, antydemokratycznej ścieżki, jaką wybrał polski rząd, mogli szybko wrócić do domu: do rodziny stabilnych i bezpiecznych europejskich demokracji – podkreślił poseł Nowoczesnej.

RadioZET.pl/PAP/strz