Zamknij

Partia Teraz! przedstawiła program. Obniżka PIT i CIT, zmiany w 500 plus, likwidacja KRUS

Redakcja
09.12.2018 16:06
Partia Teraz! przedstawiła program. Obniżka PIT i CIT, zmiany w 500 plus, likwidacja KRUS
fot. FB:Teraz!

Obniżenie PIT i CIT do 16 proc., przywrócenie handlu w niedziele, likwidacja KRUS i przywilejów emerytalnych oraz korekty w programie 500 Plus - to główne postulaty programowe Teraz! Polska może stać się bogatym i bezpiecznym krajem zamożnej Europy - mówił lider partii Ryszard Petru.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Petru mówił na konwencji programowej Teraz!, że aby wygrać wybory, potrzebna jest całościowa wizja dostatniej Polski i plan działań. "My jako jedyni taki plan przygotowaliśmy. Ostatni rok spędziliśmy na analizie wyzwań które stoją przed naszym krajem" - podkreślił.

Zapowiedział, że Teraz! będzie reprezentować idee i wartości, których nikt na polskiej scenie politycznej nie reprezentuje, szczególnie skupiając się na gospodarce i kwestiach społecznych. "Robimy to po to, aby współrządzić Polską po wyborach w 2019 roku" - dodał.

Zobacz także

Polityk przedstawił najważniejsze postulaty swojego ugrupowania. Zdaniem Petru program "500 Plus" nie sprawdził się, a okazał demograficznym fiaskiem. "Program ten wymaga głębokiej korekty. Wsparcie powinno iść na pierwsze dziecko tylko dla tych, którzy są aktywni, tylko dla tych, którzy potrzebują" - mówił.

Petru zapowiedział obniżenie PIT i CIT do 16 proc. "Podatki muszą być niskie i proste. Muszą być liniowe. Podatek VAT będziemy obniżać, porządkując niedobór w kasie po rządach PiS" - zaznaczył.

"Zmniejszymy ZUS do 500 złotych miesięcznie dla małych firm, aby w końcu mogły rozwinąć skrzydła" - zadeklarował Petru.

Kolejnym postulatem Teraz! jest wprowadzenie ulgi budowlanej oraz dopłaty do wynajmu mieszkań. "Aby w Polsce budowało się więcej mieszkań zaproponujemy ulgę budowlaną, na zasadach jakie obowiązywały w latach 90-tych. Wszystkim niezamożnym najemcom będziemy dopłacać miesięcznie do długoterminowego najmu" - obiecał Petru.

Lider Teraz! chce także za rok zgłosić akces Polski do strefy euro, bo - jak zaznaczył - bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Polaków jest ściśle związane z Europą. Jego zdaniem tylko euro gwarantuje stałą obecność Polski w strukturach decyzyjnych Unii Europejskiej.

Petru zaproponował odejście od węgla jako wyłącznego źródła energii. "Trzeba będzie wstrzymać wszelkie wielkie węglowe inwestycje tego rządu i postawić na energię odnawialną i konkurencję energetyczną" - dodał.

Zobacz także

Petru proponuje też, by do ochrony zdrowia wprowadzić na stałe sektor prywatny. "Po to aby zniknęły kolejki, wzrosły wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek" - argumentował.

Kolejną propozycją Teraz! jest likwidacja zakazu handlu w niedziele. "W zamian zaproponujemy dwie wolne niedziele dla pracowników handlu" - dodał Petru.

"Zlikwidujemy pisowskie podatki i daniny: daninę solidarnościową, podatek bankowy, opłatę recyklingową, opłatę za deszcz, opłatę mocową i wiele innych" - zapowiedział lider Teraz!

Ponadto, Petru zapowiedział likwidację KRUS i przywilejów emerytalnych. "Polska dzisiaj to nie jest kraj rolników małorolnych i górników dołowych. Inne grupy społeczne nie mogą ich w kółko finansować" - ocenił.

Nowe ugrupowanie chce napisać Kartę Nauczyciela na nowo, by promować dobrych nauczycieli i dobre praktyki w edukacji.

Partia chce także zlikwidować abonament telewizyjny, by misja publiczna była realizowana w ramach przetargów między stacjami.

"Sprywatyzujemy większość spółek państwowych, aby nigdy więcej nie były już obsadzane miernotami politycznymi - zarówno spółki miejskie, urzędy pracy i spółki Skarbu Państwa" - oświadczył Petru.

Zobacz także

"Nasze siły zbrojne powinny stać się elementem NATO-wskiego systemu reagowania. Musimy być gotowi aby wraz z naszymi europejskimi sojusznikami, np. Francją, Wielką Brytanią brać udział w operacjach militarnych. Do tego potrzebna jest zasadnicza modernizacja wojska, a nie mrzonki o obronie terytorialnej" - przekonywał polityk.

"To są nasze wyzwania. To są moje zobowiązania" - podkreślił. "Polska może stać się bogatym i bezpiecznym krajem zamożnej Europy. Bo Polacy na to zasługują" - dodał Petru.

RadioZET.pl/PAP/BM