Petycja o odwołanie Kurskiego. Podpisało się kilkanaście tysięcy osób

Redakcja
16.01.2019 11:01
Petycja o odwołanie Kurskiego. Podpisało się kilkanaście tysięcy osób
fot. Tomasz Urbanek/East News

Pod petycją Polskiego Stronnictwa Ludowego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego w niespełna dobę podpisało się ponad 12 tysięcy osób – przekazał w środę lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kosiniak-Kamysz zwrócił się we wtorek w liście do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego i zmiany w telewizji publicznej. List został umieszczony w internecie w formie petycji, pod którą każdy może się podpisać.

– Pod naszą wczorajszą petycją, która w internecie dostępna jest od niespełna doby, podpisało się już ponad 12 tys. naszych rodaków – przekazał na konferencji prasowej w Sejmie Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL jak dotąd nie otrzymało odpowiedzi prezesa PiS.

Telewizja publiczna „nie łączy Polaków, tylko dzieli”

Lider PSL nawiązał też do projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych autorstwa posłów PiS, którym w środę miał zająć się Sejm, lecz ostatecznie punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Projekt przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł w związku z ubytkiem opłat abonamentowych w latach 2018-19. Propozycja ta ma zapewnić lepsze finansowanie mediów publicznych w Polsce.

Zobacz także

– Miliard złotych to jest tyle, ile WOŚP zbierała przez 27 lat, a w ciągu kilku godzin miliard złotych ma trafić do telewizji publicznej, która nie realizuje w tym momencie żadnej misji publicznej i nie łączy Polaków, tylko dzieli – oświadczył Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że PSL złoży wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Kukiz’15 również za odwołaniem prezesa TVP

List prezesa PSL do Kaczyńskiego ma związek z materiałem w poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości” TVP związanym ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Zobacz także

W związku z tym materiałem o odwołanie prezesa TVP i jego zastępcy Macieja Staneckiego we wtorek zwrócił się również Kukiz'15, który złożył w tej sprawie wniosek do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

Zobacz także

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

RadioZET/PAP/JZ