Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę. PiS szykuje zmiany w ustawie

Redakcja
20.11.2018 23:37
Zakaz handlu w niedzielę. PiS szykuje zmiany w ustawie
fot. Shutterstock

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta ma m.in. spowodować, że sklepy nie będą mogły udawać placówek pocztowych – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek. We wtorek posłowie PiS wnieśli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Projekt nowelizacji ma spowodować, żeby sklepy Żabki nie mogły udawać placówki pocztowej” – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek, który jest przedstawicielem wnioskodawców. W obowiązującej ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta jednym z wyjątków, które nie są objęte zakazem, są placówki pocztowe.

Zobacz także

Śniadek podał, że kolejna poprawka ma spowodować, że sprzedawać w dni wolne od handlu będzie mógł nie tylko właściciel, ale także jego rodzina. Jak zaznaczył poseł, projekt wprowadza także kilka poprawek uszczegóławiających dotychczasowe definicje.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni nie jest jeszcze dostępny w wersji elektronicznej, nie nadano mu także numeru druku.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku (z wyjątkami). Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone – handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią.

Zobacz także

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP/Money.pl/BM