Zamknij

Wybory po nowemu. PiS zapowiada zmianę ordynacji wyborczej

Redakcja
04.10.2017 13:42
Wybory po nowemu. PiS zapowiada zmianę ordynacji wyborczej
fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Chcemy zmienić ordynację wyborczą jeszcze jesienią tak, aby wykluczyć takie zdarzenia jak przy ostatnich wyborach samorządowych - zapowiedział w środę szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Zaznaczył, że dużo zależy w tej sprawie od tego, jak rozstrzygnie się spór o sądy.

Zagłosuj

Czy weźmiesz udział w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Polsce?

Liczba głosów:

Terlecki stwierdził jednocześnie, że PiS nie przewiduje rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

O toczących się w PiS pracach nad zmianami w ordynacji napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Według informacji gazety wśród rozważanych przez partię rozwiązań są m.in. przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie oraz wymiana kadrowa w Państwowej Komisji Wyborczej.

W rozmowie z telewizją ''wPolsce'' wicemarszałek Sejmu został zapytany o te plany w kontekście wyników jednego z ostatnich sondaży, wskazujących, iż PiS, mimo wzrostu poparcia, mógłby w nowym Sejmie zdobyć mniejszą liczbę mandatów niż ma to miejsce obecnie. Odnosząc się do możliwości zreformowania ordynacji wyborczej szef klubu PiS powiedział: "myślimy nad tym".

''Myślimy o ordynacji''

- Będziemy oczywiście pracować nad tym, żeby mieć taką większość (głosów), która zapewni nam skuteczną większość (w Sejmie). Ale też oczywiście myślimy o ordynacji, niekoniecznie o takich zmianach, które byłyby dla nas korzystniejsze, tylko o takich zmianach, które w ogóle wykluczałyby możliwość takich zdarzeń, jak to było przy wyborach samorządowych poprzednich - przyznał Terlecki.

Szef klubu PiS negatywnie odniósł się jednocześnie do spekulacji medialnych, iż korzystne sondaże mogą pchnąć PiS w kierunku przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Nie, nie przewidujemy takiej sytuacji, żeby przyspieszać wybory - zapewnił.

Zobacz także

Dopytywany, czy w grę wchodzą zmiany dotyczące mechanizmu przeliczania poparcia na mandaty, wicemarszałek Sejmu stwierdził, że projekt zmian w ordynacji jest "wciąż jeszcze w bardzo wczesnej fazie, choć już czas zaczyna pilić".

- Z pewnością to będziemy chcieli zrobić teraz, jesienią, natomiast tu też dużo zależy od tej kwestii zasadniczej, to znaczy od tego, jak się rozstrzygnie ten spór o sądy - dodał.

Rekonstrukcja rządu 

Szef klubu PiS był też pytany o plany dotyczące rekonstrukcji rządu.

- Spokojnie, my nie tyle może zapowiadamy rekonstrukcję, co pewną ocenę funkcjonowania poszczególnych resortów, poszczególnych kierunków pracy rządowych, nie przesądzając, że to muszą być zmiany personalne - powiedział.

RadioZET.pl/PAP/DG