L. Kaczyński jako bohater „Solidarności”, o Wałęsie ani słowa. Konkurs dla uczniów pod patronatem polityków PiS

Redakcja
09.05.2018 13:12
Kaczyński
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej czy wspólna rola w odbudowie Polski NSZZ Solidarności, Lecha Kaczyńskiego i Jana Pawła II — to niektóre z tematów konkursu rozpisanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa podkarpackiego. Konkurs patronatem objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Uczniowie mogą nadsyłać prace w formie literackiej, plastycznej lub fotograficznej.

Główna nagroda to wizyta w Parlamencie Europejskim ufundowana przez europosła PiS Tomasza Porębę. Organizatorzy konkursu, radni z Iwonicza Zdroju, Przemyśla i Jarosławia, podkreślają, że chodzi o zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski i przybliżenie roli Solidarności i Lecha Kaczyńskiego w obaleniu komunizmu.

Zobacz także

Wspierająca konkurs posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz mówi, że to „fajna inicjatywa i fajne nagrody” i ostrzega, żeby nie posługiwać się skrótem myślowym, a więc nie łączyć obecnie rządzącej siły politycznej z takim właśnie doborem tematów.

W poprzednich latach konkurs dotyczył postaci polskiego papieża i związku „Solidarność”. Problem w tym, że ani wtedy, ani dziś w ramach tego przedsięwzięcia nie pojawiła się postać Lecha Wałęsy.

Konkurs przeprowadzany jest w związku z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zobacz także

RadioZET.pl/MaG/MP