Zamknij

"Trzynastka" dla emerytów, 500 plus na każde dziecko? Biedroń o propozycjach PiS: To nie są najważniejsze problemy

Redakcja
25.02.2019 18:20
"Trzynastka" dla emerytów, 500 plus na każde dziecko? Biedroń o propozycjach PiS: To nie są najważniejsze problemy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

PiS w trakcie sobotniej konwencji nie odniósł się do najważniejszych problemów Polek i Polaków – ocenia Robert Biedroń. Według lidera Wiosny tymi największymi problemami są m.in. niewydolność służby zdrowia i niskie wynagrodzenia w wielu sektorach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało podczas sobotniej konwencji "nową piątkę" propozycji programowych, w której znalazło się m.in. wprowadzenie "500 plus" także od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

500 plus na pierwsze dziecko i trzynasta emerytura. Tłumaczymy co obiecał PiS

Ale według Roberta Biedronia "PiS w czasie konwencji nie wspomniał o najważniejszych problemach Polek i Polaków”. Do tych – według Biedronia – zaliczyć trzeba m.in. niewydolność służby zdrowia, brak mieszkań i niskie wynagrodzenia w wielu sektorach.

Zobacz także

Jak podkreśla były prezydent Słupska, objęcie świadczeniami 500 plus każdego dziecka jest obiecywane przez PiS "już od czterech lat". Dodaje też, że rozszerzenie programu "to tylko częściowe wsparcie", bo koszty opieki i miejsca w prywatnym żłobku są dla rodziców "nawet dwa razy wyższe niż da im program 500 plus na pierwsze dziecko". "My myślimy systemowo – zagwarantujemy miejsce w żłobku" - mówi Biedroń.

„Seniorzy umieją liczyć”

Lider Wiosny krytycznie odniósł się również do propozycji PiS skierowanej do seniorów - "trzynastki" w wysokości 1100 zł, równowartości najniższej emerytury. "Seniorzy umieją liczyć – widzą, że to 3 złote dziennie, a po opodatkowaniu jeszcze mniej. Propozycje PiS nie rozwiązują systemowo kwestii godnego życia seniorów - emerytury są niskie, a służba zdrowia źle zarządzana i finansowana".

Zobacz także

Jak dodał Biedroń, Wiosna proponuje seniorom "1600 zł gwarantowanej emerytury minimalnej plus wypracowane składki – na stałe, a nie jednorazowo przed wyborami, i to co miesiąc" - oraz gwarantowany dostęp do lekarza specjalisty w ciągu 30 dni. "To jest realne podniesienie standardu życia" - podkreślił polityk.

RadioZET.pl/PAP/MK