Zamknij

PiS przedstawi program europejski. W sobotę konwencja partii w Jasionce pod Rzeszowem

Redakcja
08.03.2019 16:18
PiS przedstawi program europejski. W sobotę konwencja partii w Jasionce pod Rzeszowem
fot. A.Iwanczuk/Reporter

W sobotę w Jasionce pod Rzeszowem (podkarpackie) odbędzie się konwencja regionalna PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Zaprezentujemy europejską deklarację programową - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Jutro zaczynamy kampanię europejską, kampanię do wyborów do europarlamentu" - oświadczył w piątek w TVP Info Dworczyk.

"Będzie to pierwsza z wielu konwencji, które zaplanowaliśmy. Chcemy aktywnie zagospodarować kolejne tygodnie" – mówił PAP szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

Zobacz także

W trakcie sobotniego spotkania zostaną przedstawieni liderzy list Prawa i Sprawiedliwości do PE oraz kandydaci startujący w eurowyborach z okręgu podkarpackiego.

Zagłosuj

Czy zagłosujesz na Prawo i Sprawiedliwość w najbliższych wyborach?

Liczba głosów:

Poręba zapowiedział, że podczas konwencji premier oraz prezes PiS będą mówić nie tylko o tzw. "piątce PiS", czyli nowych propozycjach programowych ugrupowania, ale też - jak dodał - "będzie przekaz europejski i regionalny". "Niewątpliwie majowe wybory do PE wiążą się z jesiennymi wyborami do polskiego parlamentu, dlatego podczas konwencji zaprezentujemy przekaz centralny, polityczny, ogólnopolski, który będzie połączony z przekazem europejskim" – zapowiedział.

Z kolei Dworczyk powiedział, że podczas sobotniej konwencji na pewno będzie "zaprezentowana europejska deklaracja programowa". "Będą bardzo konkretne punkty, które są dla nas najważniejsze, jako dla formacji politycznej, która chce wprowadzić duże przedstawicielstwo do europarlamentu" - mówił.

Zobacz także

"Powiemy Polakom, dlaczego warto głosować na PiS, o jaką Unię Europejską, o jakie wartości, PiS chce w czasie tych najbliższych wyborów, a potem przez całą kadencję europarlamentu zabiegać" - dodał szef kancelarii premiera.

Nowa „piątka” PiS

Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na konwencji w Warszawie zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. "nową piątkę PiS". Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także "trzynastka" dla emerytów oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Zobacz także

W lutym Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

RadioZET.pl/PAP/BM