Zamknij

PiS też chce jawności wynagrodzeń w NBP. Będzie autorski projekt partii

Redakcja
09.01.2019 22:06
PiS też chce jawności wynagrodzeń w NBP. Będzie autorski projekt partii
fot. PAP

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi projekt ustawy, która wprowadzi jawność wysokości wynagrodzeń w NBP, zarówno obecnego, jak i poprzednich zarządów banku - zapowiedziała rzeczniczka partii Beata Mazurek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ustawa, o której poinformowała Beata Mazurek, ma ustalić też górną granicę zarobków osób zajmujących funkcję kierownicze w NBP.

Rzeczniczka PiS nie ukrywa, że nie jest usatysfakcjonowana wyjaśnieniami Narodowego Banku Polskiego w sprawie wysokości wynagrodzeń w tej instytucji.

Zobacz także

Na środowej porannej konferencji prasowej, zastępca dyrektora departamentu kadr w NBP Ewa Raczko mówiła, że „żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje powszechnie i nieprawdziwie podawanego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości ok. 65 tys. zł bądź wyższej”. Takie kwoty pojawiały się w doniesieniach medialnych.

PiS idzie w ślady PO?

Już we wtorek - swój projekt w sprawie jawności wynagrodzeń w NBP złożyła Platforma Obywatelska. W środę szef klubu PO-KO Sławomir Neumann oświadczył, że oczekuje uchwalenia projektu w trybie pilnym na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

- Oczekujemy jako Platforma Obywatelska przyjęcia ustawy, której projekt wczoraj złożyliśmy u marszałka Sejmu, o jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim - podkreślił Neumann na konferencji prasowej.  

Zobacz także

Beata Mazurek odpowiedziała, że PiS jest gotowe poprzeć propozycję Platformy.

- Jeżeli nie będzie przeszkód formalno-prawnych, z pewnością poprzemy projekt autorstwa PO w sprawie jawności zarobków w NBP - skomentowała rzeczniczka PiS.

Dodała jednak, że w działaniu opozycji widzi pewną sprzeczność.

- Z jednej strony domagają się ujawnienia tych zarobków, a z drugiej strony składają projekt ustawy do Sejmu, który daje podstawy prawne do tego, by te zarobki zostały ujawnione. Więc doskonale mają świadomość taką, że w świetle obowiązujących przepisów prawnych dzisiaj - jak rozumiem - zrobić tego nie można. Jak ustawa zostanie przyjęta, nie sądzę, by był z tym jakikolwiek problem - mówiła Mazurek.

Prezes NBP skomentował wysokie pensje swoich współpracowniczek

RadioZET.pl/PAP/JŚ