Zamknij

Nowe okręgi wyborcze przegłosowane na komisji. Szef PKW rezygnuje z udziału w jej pracach

Redakcja
01.12.2017 15:31
Komisja
fot. PAP/Leszek Szymański

Nowi komisarze wyborczy podzielą gminy na obwody wyborcze - taki zapis przegłosowano głosami PiS podczas prac sejmowej komisji nad nowym prawem wyborczym. Na dodatek komisarze ci nie będą już sędziami, a obywatelami z wyższym wykształceniem prawniczym. To poskutkowało rezygnacją szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego oraz szefowej KBW Beaty Tokaj z udziału w dalszych pracach komisji.

Opozycja protestuje, bo podział na obwody wyborcze, za który będą odpowiadać komisarze powiatowi, może pomóc w polepszeniu wyniku wyborczego danego ugrupowania i dlatego zastąpienie sędziów obywatelami, którym wystarczy wyższe wykształcenie prawnicze, budzi niepokój posłów. - Tu chodzi o upartyjnienie wyborów - mówi Marcin Kierwiński z PO.

Zobacz także

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że to nieprawda i wskazują, że to PKW będzie wybierała komisarzy, a ci nie mogą należeć do żadnego ugrupowania bądź prowadzić działalności politycznej. O sympatiach politycznych ustawa milczy.

Dwie rezygnacje

Na wieść o wyniku głosowania, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński oraz dyrektorka Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj zrezygnowali z dalszego udziału w pracach komisji. Zdaniem Hermelińskiego, pospieszna wymiana komisarzy wyborczych zagrozi transparentności i rzetelności nadchodzących wyborów samorządowych.

Zobacz także

Jak mówi rzecznik KBW Anna Godzwon, oskarżenia padały wielokrotnie ze strony zaproszonych na posiedzenie komisji przedstawicieli organizacji samorządowych. Jak podkreśla, zarzuty o fałszowanie wyborów są całkowicie bezpodstawne.

W 2014 roku na prawie 2000 procesów wyborczych tylko w niespełna 50 przypadkach sądy potwierdziły nieprawidłowości i nakazały powtórzenie wyborów. Afera sprzed trzech lat miała jednak dość poważne konsekwencji, m.in. roszadę na stanowisku szefa PKW - wspomniany Hermeliński zastąpił wówczas Stefana Jaworskiego.

RadioZET.pl/JC/MP