Rośnie siła PiS w Sejmie. Do klubu dołączyły dwie nowe posłanki

Redakcja
20.09.2017 13:30
Rośnie siła PiS w Sejmie. Do klubu dołączyły dwie nowe posłanki
fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta

Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

- Szanowni państwo, drodzy Republikanie, mamy dla was bardzo dobrą wiadomość - po wielu latach angażowania się w różne ruchy polityczne, środowisko republikańskie wreszcie będzie zjednoczone. Środowisko republikańskie tworzy własną partię polityczną - powiedziała Siarkowska na konferencji w Sejmie.

Jak podkreśliła, tym, co będzie warunkowało sukces nowej formacji - Partii Republikańskiej - jest m.in. fakt, iż będzie ona współtworzyć Zjednoczoną Prawicę (obecnie to PiS, Solidarna Polska i Polska Razem). - Wejście do Zjednoczonej Prawicy to szansa na realizację naszych marzeń, na to żeby środowisko republikańskie było nareszcie zjednoczone, żeby razem mogło pracować i działać na rzecz dobra Polski - dodała posłanka.

Zobacz także

Siarkowska powiedziała też, że republikanie mają "fantastyczne, merytoryczne zaplecze eksperckie", setki działaczy w całym kraju oraz reprezentację parlamentarną. Przypomniała, że ruch ten opiera się trzech zasadach ideowych. Są to: "prymat dobra wspólnego nad interesami grup", "podmiotowość państwa polskiego i "ochrona życia". - Serdecznie zapraszamy wszystkich republikanów do zaangażowania się w partię polityczną, Partię Republikańską - zaznaczyła Siarkowska. Według niej działacze ruchu są jeszcze m.in. w klubie PiS i Kukiz'15.

Na konferencji republikanów obecny był także szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który poinformował, że dwie posłanki koła Republikanów dołączą do jego klubu. - To są dobre wiadomości - po pierwsze Zjednoczona Prawica poszerza się o nowe środowisko, po drugie - co bardzo nas cieszy - klub parlamentarny PiS powiększa się o dwie panie posłanki. Bardzo serdecznie i z radością witamy panie w naszym klubie - podkreślił Terlecki.

Do klubu PiS mają dołączyć: Siarkowska i Małgorzata Janowska. Trzecia z posłanek koła Republikanie, Magdalena Błeńska nie zamierza pójść w ich ślady. - Nie prowadziłam żadnych rozmów z PiS, posłanki zrobiły to za moimi plecami. Widocznie chciały przejść do klubu PiS - powiedziała Błeńska.

Siarkowska pytana na konferencji prasowej o decyzję koleżanki z koła, odparła że "każdy ma prawo wybrać własną drogę polityczną".

Klub PiS liczył dotąd 234 posłów. Koło Poselskie Republikanie składa się z trzech posłanek: Anny Siarkowskiej, Małgorzaty Janowskiej oraz Magdaleny Błeńskiej, które do Sejmu dostały się z list ruchu Kukiz'15.

RadioZET.pl/PAP/DG