PiS chce zbadać legalność wyboru Prezes Sądu Najwyższego. 50 posłów wnioskuje do TK

Redakcja
02.03.2017 08:17
Gersdorf
fot. East News

PiS wypowiada kolejną wojnę Sądowi Najwyższemu. Pięćdziesięciu parlamentarzystów tej partii uważa, że Prezes Sądu Małgorzata Gersdorf mogła zostać wybrana na to stanowisko niezgodnie z prawem. Chcą, by zbadał to Trybunał Konstytucyjny.

O złożeniu stosownego wniosku do TK poinformował dziś w programie "Gość Poranka" w TVP Info poseł Arkadiusz Mularczyk.

Ustawa, nie regulamin

Wątpliwości polityków partii rządzącej budzi - jak twierdzą - fakt, iż brakuje uchwały, która potwierdzałaby wybór sędzi na to stanowisko. Dodatkowo, ich zdaniem, niedopuszczalne jest, by kwestię samego wyboru na prezesa Sądu Najwyższego określał regulamin tej instytucji, a nie ustawa. A skoro pojawiły się wątpliwości - zresztą po prawie trzech latach od wyboru - to powinien sprawdzić to Trybunał Konstytucyjny.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- W naszej ocenie tak funkcjonujący regulamin i ten cały tryb wyboru ma charakter niekonstytucyjny. To w ustawie o Sądzie Najwyższym powinny być regulowane kwestie procedury wyboru oraz przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa SN - powiedział w rozmowie z dziennikarzem.

Dodał również, że jego zdaniem wybór prezesów Sądu Najwyższego powinien być jawny i transparentny. - To nie może być akt wewnętrzny, gdzie opinia publiczna nie widzi, na jakich zasadach i według jakich kryteriów dokonuje się wyboru - tłumaczył.

Polityczny charakter sprawy

Dlaczego ta sprawa wypływa akurat teraz? Bo - jak mówią posłowie - trwa właśnie reforma sądownictwa i dlatego niektóre kwestie dopiero teraz wychodzą na jaw. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że sprawa może mieć charakter polityczny - pojawiły się przy okazji ostrej krytyki tej reformy właśnie ze strony I Prezes Sądu Najwyższego.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwa obecnie przygotowywanie projektu zmiany ustawy o funkcjonowaniu Sądu Najwyższego.

RadioZET.pl/JoK/TVP Info/MP