Zamknij

PiS szykuje rewolucję w emeryturach: wszystkim po równo

Redakcja
15.09.2017 20:53
PiS szykuje rewolucję w emeryturach: wszystkim po równo
fot. Pixabay

Sypie się system emerytalny. PiS przygotowuje nas do wprowadzenia emerytur równych dla wszystkich – pisze „Gazeta Wyborcza”. ZUS opracował już plan „wszystkim po równo, czyli 1000 zł emerytury obywatelskiej”. Pomysł ten popierają wicepremierzy – Morawiecki i Gowin.

Już pod koniec 2016 r. Mateusz Morawiecki tłumaczył, że system emerytalny wymaga gruntownej zmiany. – Można sobie wyobrazić, że za 5, 10, 15 lat zdecydujemy się na system obywatelski z zachowaniem komponentu solidarnościowego – mówił minister finansów.

Zmiana systemowa

Pomysł równych emerytur dla wszystkich podoba się również Jarosławowi Gowinowi. – Obecny system jest dysfunkcjonalny. Mam trójkę dzieci i żadne z nich nie wierzy w to, że kiedyś będzie dostawało emeryturę z ZUS – argumentował minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zagłosuj

Czy gwarantowana emerytura w wysokości 1000 złotych to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Pusta kasa ZUS-u

Z wyliczeń wynika, że w postaci emerytur państwo ma już do oddania swoim obywatelom 2,2 biliona złotych. Mimo że do kasy ZUS-u wpłaca pieniądze około 16 mln pracujących Polaków, kasa wciąż jest pusta. Co roku ZUS ma ujemny bilans i nie widać możliwości, aby cokolwiek miało się zmienić. – Za dziesięć lat liczba emerytów wzrośnie, a pracujących spadnie. Aby ZUS był wypłacalny, państwo będzie musiało znaleźć dodatkowe 70 mld zł rocznie. Do tego dotacje do KRUS i służb mundurowych - i już mamy ponad 100 mld zł deficytu – punktuje „Gazeta Wyborcza”.

5 filarów

W związku z pogarszającą się sytuacją finansową ZUS-u rząd PiS planuje wprowadzić znaczące zmiany systemowe. Na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS miał już przygotować nowy projekt systemu emerytalnego. Jest to „konstrukcja złożona z 5 filarów”, pisze „GW”. Oto one:

1 filar: gwarantowane przez państwo 1000 zł brutto

2 filar: emerytura związana z pracą (składki byłyby mniejsze, jak do tej pory)

3 filar: Pracownicze Programy Emerytalne

4 filar: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

5 filar: „Zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania” – podaje ZUS.

ZOBACZ TEŻ Były premier RP nie musi się martwić takimi sprawami:

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/strz