Zamknij

PiS wycofuje się z nowelizacji ustawy o KRS

Redakcja
19.03.2018 12:31
PiS wycofuje się z nowelizacji ustawy o KRS
fot. East News

Projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS został wycofany z Sejmu — wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu. Projekt przewidywał, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej pojawiła się informacja, że projektem nie zajmie się w poniedziałek — jak wcześniej planowano — sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Projekt noweli ustawy o KRS złożyli w środę w Sejmie posłowie PiS.

Zobacz także

Zgodnie z nim do czasu wyboru nowego przewodniczącego KRS obradom Rady miałaby przewodniczyć osoba wskazana przez prezesa TK spośród członków Rady wybranych przez Sejm wśród sędziów. Jak podkreślano w uzasadnieniu projektu, jego celem było „wprowadzenie skutecznych instrumentów umożliwiających w takiej sytuacji szybkie zwołanie posiedzenia KRS i wybór przewodniczącego”.

Nowelizacja ustawy o KRS

Jak mówił w środę PAP reprezentant wnioskodawców projektu, Marek Ast (PiS), jego klub złożył taką propozycję, bo nie wiadomo, „jak długo będzie trwał pat wokół KRS”. W ocenie Asta przepisy w obecnym brzemieniu nie uwzględniają sytuacji, jaka ma teraz miejsce w KRS. — Mamy sytuację, kiedy zobligowana ustawą I prezes SN nie zwołuje posiedzenia KRS w nowo wybranym składzie. Dajemy posłom pod rozwagę tego rodzaju nowelę, która ten pat może w miarę szybko rozwiązać — zaznaczył.

Zobacz także

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o „niezwłoczne” zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Gersdorf w czwartek zapewniła, że zobowiązanie „do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa” jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

screen

Sejm wybrał w zeszły wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć — klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Wybór nowych członków-sędziów Rady jest konsekwencją nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia. Na mocy tej nowelizacji wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm — dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. 

RadioZET.pl/PAP/KM