Zamknij

Nowy sondaż. Ogromna przewaga PiS nad resztą, niespodzianka na podium

Redakcja
21.02.2018 13:26
Sondaż
fot. Wikimedia.Commons

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w 2. połowie lutego, ze sporą przewagą zwyciężyłby w nich PiS. Zaskakuje jednak wynik jednej z partii, dotychczas obecnej w sondażach gdzieś w drugim szeregu.

Najnowsze badanie IBRiS dla Onet.pl przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1100 obywateli polskich metodą telefonicznych, kwestionariuszowych wywiadów. Warto przy okazji nadmienić, że wzrosłaby także względem kilku poprzednich elekcji frekwencja — wyniosłaby na tę chwilę 63 proc.

Ogromna przewaga PiS nad PO

Gdyby Polacy mieli iść do urn w 2. połowie lutego 2018 roku, wybory wygrałoby PiS z wynikiem 39,7 proc (spadek o 1,8 pkt proc). To akurat w świetle poprzednich sondaży nie jest żadnym zaskoczeniem — partia Jarosław Kaczyńskiego w każdym miesiącu rozstawia po kątach konkurencję, a poszczególne badania różnią się właściwie tylko wielkością jej przewagi nad rywalami.

2014_Kościół_na_Iglicznej

Tym razem wyniosłaby ona ponad 18 pkt procentowych, ponieważ druga w zestawieniu Platforma Obywatelska cieszy się w tym momencie poparciem 19,6 proc. społeczeństwa, a więc mniejszym o 0,4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Trzeci wynik SLD, Nowoczesna poza Sejmem

Co z trzecią pozycją? Dotychczas okupowały ją na zmianę Nowoczesna i Kukiz'15, tym razem niespodzianka: wdrapało się na nią SLD. Sojuszowi poparcie wzrosło o 2,8 pkt. proc. i w tym momencie chce na niego głosować aż 9,4 proc. ankietowanych.

Na Wiejską trafiłyby jeszcze dwa ugrupowania: PSL (6,6 proc) oraz wspomniane Kukiz'15 (5,5 proc), a poza parlamentem wylądowałaby właśnie partia Katarzyny Lubnauer — wynik 4,5 proc. oznacza spadek o 1,6 pkt proc. Niezły wynik, dający szansę na wejście do Sejmu, osiągnęła natomiast Partia Razem, na którą głosować chce 3,9 proc. badanych. Stawkę zamykają: Wolność Janusza Korwina-Mikke (1,4 proc) i KNP (0,6 proc). 8,7 proc. respondentów jest w tym momencie niezdecydowanych.

RadioZET.pl/Onet.pl/MP