Zamknij

PiS za obniżką uposażenia parlamentarzystów. Opozycja: to bat na nas

Redakcja
08.05.2018 22:59
Sejm
fot. PAP

Wierzę, że większość z nas nie jest tu dla pieniędzy - mówiła Halina Szydełko (PiS) rekomendując w Sejmie projekt dot. obniżenia uposażeń parlamentarzystów. To bat na opozycję i gaszenie pożaru medialnego po sprawie nagród dla ministrów; wynagrodzenia nie są jałmużną - oceniała opozycja.

Projekt PiS, nad którym we wtorek debatował Sejm, przewiduje obniżenie o 20 proc. uposażeń parlamentarzystów. Zgodnie z projektem, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Halina Szydełko (PiS) przedstawiając projekt w Sejmie oceniła, że wynagrodzenia parlamentarzystów "nie należą do najniższych i umożliwiają godne życie".

- Wierzę, że większość z nas nie jest tu dla pieniędzy - zaznaczyła posłanka. Przekonywała, że choć opozycja mówi o chciwości władzy, to "właśnie posłom opozycji trudno jest rozstać się z 20 proc. uposażenia i dlatego zapowiadają oni, że nie wezmą udziału w głosowaniu" nad tym projektem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

- Projekt skrytykowały w debacie pozostały sejmowe kluby. To jest bat na opozycję - oświadczył Sławomir Nitras (PO).

Zagłosuj

Mniej posłów w parlamencie. Popierasz?

Liczba głosów:

- Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, gdy słyszałem pana (Jarosława) Kaczyńskiego z panem (Ryszardem) Terleckim, że teraz będzie skromniej, to przypomniało mi się takie powiedzenie z PRL, państwo je na pewno znacie, że +klasa robotnicza ustami swoich przedstawicieli pije szampana i je kawior+. I dzisiaj mamy bardzo podobną sytuację. Bo dzisiaj Jarosław Kaczyński będzie żyć skromniej obniżając wynagrodzenia posłom opozycji, bo nie sobie, bo nie swoim kolegom z PiS, nie klasie panów z PiS - mówił Nitras.

Jak zaznaczył, wynagrodzenie wicepremier Beaty Szydło, szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego i innych ministrów nie zostaną obniżone.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal