PiS za wprowadzeniem kamerek dla policjantów. Ostra odpowiedź Kukiz'15

11.09.2017 16:54

Zwykła przyzwoitość nakazuje, żeby politycy PiS przyznali, że projekt dot. wprowadzenia kamerek personalnych dla policji był złożony w Sejmie przez klub Kukiz'15 - przekonywali w poniedziałek posłowie Kukiz'15. Ich zdaniem, wykorzystanie pomysłu Kukiz'15 przez PiS, to "hipokryzja".

PiS za wprowadzeniem kamerek dla policjantów. Ostra odpowiedź Kukiz'15 fot. PAP
Zagłosuj

Czy popierasz pomysł wprowadzenia kamerek dla policjantów?

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział w poniedziałek w publicznym Radiu Białystok, że od jesieni część policjantów będzie testować kamery na mundurach. Jak mówił, pilotażowy program będzie dotyczył patroli interwencyjnych i funkcjonariuszy ruchu drogowego. Minister liczy, że program ruszy w listopadzie - nie podał, jaka będzie skala pilotażu.

- To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający, czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie, w obie strony - mówił szef MSWiA. Dodał, że kamera na mundurze, to "obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie o coś posądzony".

Poseł Kukiz'15 Paweł Szramka przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub złożył w 2016 r. do Sejmu projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, który zakładał m.in. wprowadzenie kamerek personalnych w policji. - Napisaliśmy projekt, którego głównym punktem było wprowadzenie kamerek personalnych dla policji po to, żeby uniknąć wszelkich nieścisłości, żeby kierowcy mieli równe prawa z funkcjonariuszami policji w sądzie, gdzie to często słowa policjanta przeważają - zaznaczył.

''Polityczne łajdactwo''

Poseł Kukiz'15 powiedział że podczas głosowania nad projektem w lutym 2017 roku, szef MSWiA, podobnie jak jego partyjni koledzy, zagłosował przeciwko propozycji Kukiz'15. Jak dodał, za skierowaniem projektu do dalszych prac głosowała opozycja, ale głosy parlamentarzystów PiS zdecydowały o tym, że projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Podczas sejmowej debaty nad projektem Wojciech Buczak (PiS) przekonywał, że projekt zmierza do utrudnienia policji pilnowania bezpieczeństwa ruchu drogowego, a projektodawcy traktują policjantów jak "potencjalnych oszustów, ludzi niekompetentnych, a nawet prowokujących zdarzenia drogowe".

- Jeżeli projekt na początku się krytykuje, wskazuje, że on nie ma racji bytu, a potem bierze się i przedstawia jako swój, to jest to zwykłe polityczne łajdactwo – powiedziała wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. Jak dodała, zwykła przyzwoitość, kultura i uczciwość nakazują, żeby przyznać, że taki projekt był złożony w Sejmie przez Kukiz'15.

Posłowie Kukiz'15 poinformowali, że ich projekt zakładał - oprócz wyposażenia policjantów w kamery osobiste - także ograniczenie niepotrzebnej biurokracji, premiowanie funkcjonariuszy za prewencję, a nie – jak to ma miejsce obecnie – liczbę nałożonych kar, a także bonusowe punkty dla kierowców za bezpieczną jazdę, brak mandatu za nieokazanie prawa jazdy, oraz prawo do czasowego wyrejestrowania pojazdu.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń