PiS za zniesieniem górnego limitu składek na ZUS. Przeciwne PO, Kukiz'15, PSL i Nowoczesna

Redakcja
22.11.2017 17:30
PiS za zniesieniem górnego limitu składek na ZUS. Przeciwne PO, Kukiz'15, PSL i Nowoczesna
fot. Archiwum RadioZET.pl

Przedstawiciele rządzącej partii zapowiedzieli w środę, że poprą rządowy projekt ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Przeciwko będą głosowały kluby PO, Kukiz'15, PSL oraz Nowoczesna.

Zagłosuj

Kogo w tej sprawie popierasz?

Liczba głosów:

Opozycja argumentowała, że po wprowadzeniu zapowiadanych przez PiS zmian, wzrosną koszty pracy, a to wpłynie na zmniejszenie się wynagrodzeń. Projekt zakłada zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. MRPiPS szacuje, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc.

Kontrowersyjny pomysł

Posłowie debatowali w środę w Sejmie na temat sprawozdania komisji o rządowym projekcie noweli o systemie ubezpieczeń społecznych. Poseł PiS Tadeusz Cymański nazwał projekt „spóźnioną sprawiedliwością”, argumentując, że niesprawiedliwym jest zjawisko, gdy część społeczeństwa nie odprowadza składek od całego swojego wynagrodzenia.

Opozycja mówi "nie"

Przeciw przyjęciu proponowanych rozwiązań są także kluby Kukiz'15 oraz Nowoczesna. Paweł Grabowski (Kukiz'15) przekonywał, że projekt podnosi podatki. Z kolei posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska uznała zniesienie limitu składek za nieodpowiedzialne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz