Zamknij

PiS zlikwiduje relikt z czasów PRL. To mieszkaniowa rewolucja

Redakcja
30.06.2018 20:08
Wielka płyta
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że prace rządu doprowadzą wkrótce do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność. - Otwieramy taką możliwość dla 2,5 mln obywateli Polski - powiedział w sobotę premier. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki w sobotę w Rzeszowie zaznaczył, że system użytkowania wieczystego jest reliktem z czasów komunistycznych, z 1961 roku. Jak mówił, ówczesne władze PRL wzorowały się na Związku Radzieckim i „przez kolejne 28 lat obowiązywały w czasach Polski komunistycznej”, a potem, przez ostatnich 29 lat także w czasach III Rzeczpospolitej. - Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania – dodał. 

Użytkowanie wieczyste przejdzie do historii? 

- Chciałem dzisiaj przedstawić, czy tak bardzo symbolicznie zainicjować nasze starania, nasze prace, które wkrótce mam nadzieję już doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność - poinformował premier na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Zobacz także

Jak wskazał, jest to "krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach, które bardzo często muszą podlegać różnym porządkom związanym z samorządami". Morawiecki zauważył, że samorządy do tej pory miały "bardzo dużą swobodę" w określenia m.in. opłat. - Czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo to nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić - zaznaczył.

- My poprzez nasze prace w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln obywateli Polski tworzymy zupełnie nowe możliwości - właśnie otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, w sposób taki, żeby nie było konieczności płacenia przez kolejne 60, 70 lat, w niektórych przypadkach corocznej opłaty wnoszonej do samorządu, tylko, żeby w ciągu albo najbliższych 20 lat spłacić tę opłatę zamiany na własność, albo zrobić to jednorazowo w ciągu roku, czy w drugim, czy w trzecim roku - oświadczył premier.

Jak dodał, rząd chce zaproponować również bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa. - Ta bonifikata jest nawet w wysokości do 60 proc., a w jednostkach samorządu terytorialnego - czyli gminy, miasta na prawach powiatu - zachęcamy, żeby te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe - podkreślił premier. 

Zobacz także

Uczestniczący w konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że każdy Polak, będący właścicielem mieszkania albo domu, i użytkownikiem wieczystym gruntu, 1 stycznia 2019 roku będzie właścicielem zarówno mieszkania i domu, jak i gruntu. Soboń zagwarantował też, że ta operacja przebiegnie sprawnie. 

RadioZET.pl/PAP/DG