Zamknij

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy dot. wsparcia niepełnosprawnych. Znamy szczegóły

Redakcja
02.05.2018 11:32

Jest zwrot w sprawie wsparcia dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Klub PiS złożył w środę w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach. Zakłada on m.in. finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Niepelnosprawni
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nowy projekt PiS zakłada, że osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie przysługiwało prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Nowy projekt PiS

Pomysłodawcy podkreślają, że jego celem jest określenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ułatwienia w rehabilitacji

Zgodnie z planem, osoby te otrzymają również prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania. Rządowy projekt ustawy przewiduje finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

"520 zł miesięcznie"

Jak podaje PAP, projekt ten został zaprezentowany protestującym w Sejmie rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych podczas jednego ze spotkań z minister rodziny Elżbietą Rafalską oraz rzeczniczką rządu Joanną Kopcińską. Rozwiązanie ma gwarantować niepełnosprawnym ok. 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację.

Zobacz także

RadioZET.pl/rp.pl/PAP/strz