Zamknij

V fala pandemii na horyzoncie? Niedzielski wskazał termin. "Dotychczas mijały 2-4 miesiące"

30.12.2021 10:08

Do Polski dotrze piąta fala koronawirusa, związana z wariantem Omikron? Adam Niedzielski nie ma wątpliwości, że tak. Minister zdrowia w rozmowie z Radiem ZET wskazał moment, w którym może dojść do wzrostu liczby zakażeń. 

Koronawirus
fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Adam Niedzielski był w czwartek gościem Radia ZET. W rozmowie z Beatą Lubecką poinformował, że najnowsze badania potwierdziły 14 350 nowych zakażeń koronawirusem i że "to jest 15-16 proc. mniej, niż tydzień temu". 

Piąta fala pandemii? Niedzielski: zacznie się rozwijać w II połowie stycznia

Jednocześnie minister zdrowia zastrzegł, że liczba zgonów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - zmarło bowiem 709 osób z COVID-19. Został również zapytany m.in. o to, czy na horyzoncie jest już piąta fala koronawirusa. Odparł, że "na pewno nadchodzi". 

- Według naszych pierwszych prognoz - a te prognozy są w tej chwili obciążone dużym ryzykiem, w tym sensie ta doza niepewności jest bardzo duża - wygląda na to, że druga połowa stycznia będzie tym momentem, kiedy zacznie się rozwijać fala związana z Omikronem - zapowiedział.

Dotychczas mijały 2-4 miesiące od momentu pojawienia się w populacji danej mutacji do momentu, kiedy zaczyna ona dominować i napędzać całą skalę zakażeń

Adam Niedzielski

- Patrząc na ten minimalny okres - bo Omikron raczej charakteryzuje się większą zakaźnością - to powinna być końcówka stycznia - zaznaczył Niedzielski. 

loader

RadioZET.pl