Zamknij

Pielgrzymka z Łowicza przerwana. Zareagowała policja [WIDEO]

26.05.2020 13:29
Pielgrzymka
fot. Screen Powiat Łowicki/Łowiczanin.info

Łowicka pielgrzymka na Jasną Górę została przerwana w związku z pandemią – podają lokalne media. Uczestnicy nie kryją rozgoryczenia. O mającej setki lat tradycji pielgrzymce pisaliśmy wczoraj. Część pielgrzymów nie chciała narażać się na mandaty.

Pielgrzymka z Łowicza, numer 365, została przerwana na drugi dzień po wyruszeniu pątników na Jasną Górę. Informację – jak podaje serwis Lowiczanin.info – przekazał uczestnikom ksiądz Wiesław Frelek.

Wczoraj informowaliśmy o grupowym wyruszeniu do Częstochowy. Sprawa wywołała sporo kontrowersji – pielgrzymi nie trzymają dystansu, niespecjalnie przestrzegają zasad sanitarnych związanych z epidemią.

Pielgrzymka z Łowicza rozwiązana. Policja spisała pątników

Serwis z Łowicza podał, że dziś rano pielgrzymi wyruszyli na trasę już w mniejszych grupkach. Ale i to nie pomogło. Ksiądz przekazał uczestnikom informację o przerwaniu.

Zobacz także

Czytamy, że kilkadziesiąt osób, które zostały do końca, przygotowuje się właśnie na powrót do Łowicza. Pielgrzymka wyszła z kościoła sióstr bernardynek w Łowiczu, liczyła 130 osób. Mimo pierwotnej eskorty przez policję, kolejne patrole zatrzymały pielgrzymów w celu spisania.

Policja zaczęła spisywać dane pielgrzymów, a ponieważ ci obawiali się wysokich mandatów, część z nich uciekała przez pobliskie pola i zagajniki. Dzwonili do rodziny lub znajomych, aby po nich przyjechali. Część osób wróciło do Łowicza autokarem wynajętym przez pielgrzymkę

- relacjonuje serwis Lowiczanin.info

W sprawie wypowiedziała się rzeczniczka wojewody łódzkiego.

To nie była nasza decyzja. To była decyzja organizatorów. My z tą decyzją nie mieliśmy nic wspólnego

– powiedziała Dagmara Zalewska.

Wierni żalili się na decyzję. Tłumaczyli, że szczytnej tradycji nie przerywały wojny, stan wojenny, czy zabory. Sami duchowni podkreślili, że jeszcze nigdy nie odwołano pielgrzymki ze względu na jakiekolwiek okoliczności zewnętrzne. Policja zauważała zabezpieczenia pielgrzymów w maski, czy stosowane odstępy. Przepis o zakazie zgromadzeń okazał się jednak bezwzględny.

Zobacz także

Pielgrzymką w dobie pandemii chwali się też łowickie starostwo. W mediach społecznościowych tamtejszy powiat podkreślił „staż” pielgrzymki, wyliczył też lokalne osobistości biorące w niej udział. - Wszystkim, którzy podjęli się trudu pokonania pielgrzymkowego szlaku do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze życzymy sił i zdrowia – czytamy.

RadioZET.pl/Lowiczanin.info/Facebook