Zamknij

Ile kosztowała likwidacja BOR-u? Znamy kwotę! [News Radia ZET]

Redakcja
02.03.2018 10:23
SOP
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Prawie 400 milionów złotych kosztowała likwidacja Biura Ochrony Rządu. Pieniądze te trafiły do funkcjonariuszy likwidowanego BOR-u, którzy nie dostali służbowego mieszkania — dowiedziało się Radio ZET. Wymusiła to ustawa o powstaniu Służby Ochrony Państwa, która przewidziała spłatę zaległości w wypłacie tak zwanych ekwiwalentów pieniężnych za mieszkanie.

Wszystko dlatego, że przez 16 lat BOR wypłacał tylko znikomą część takich „mieszkaniowych” ekwiwalentów i to tylko wtedy, kiedy na koniec roku gromadzono jakiekolwiek oszczędności budżetowe. Rząd Beaty Szydło likwidując biuro, postanowił, że Służba Ochrony Państwa nie będzie miała takich przywilejów i że to zadłużenie zostanie spłacone, ale w ciągu 10 lat.

Jednak w zeszłym roku, kiedy już pracowano nad likwidacją BOR-u, zaczęto masowo wypłacać te pieniądze. W sumie wypłacono pieniądze blisko 2 tysiącom funkcjonariuszy, więc na jednego przypadało około 300 tysięcy złotych. Wysokość ekwiwalentu zależała od lat wysługi, stopnia służbowego, a nawet liczebność rodziny funkcjonariusza. W kolejce do wypłaty czeka jeszcze ok. 250 funkcjonariuszy.

Zobacz także

Przypomnijmy, że ustawa o powołaniu SOP została przegłosowana w grudniu ubiegłego roku. Głównym zadaniem nowej formacji nadal będzie ochrona najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji. Jednostka ta ma jednak zyskać również uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

RadioZET.pl/MaG/MP