Zamknij

Onet: Pieniądze dla Rydzyka od ministerstw. Ujawniono zawrotną sumę

Redakcja
17.10.2018 18:23
Onet: Pieniądze dla Rydzyka od ministerstw. Ujawniono zawrotną sumę
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Portal Onet.pl ujawnił, ile pieniędzy na rzecz ojca Tadeusza Rydzyka przelały ministerstwa. W ciągu jednego roku toruński redemptorysta otrzymał od polskiego rządu ponad 6 milionów złotych. Najbardziej hojne było ministerstwo sprawiedliwości. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poseł Mariusz Witczak w zapytaniu poselskim do wszystkich resortów i Kancelarii Premiera, poprosił o dane za okres od maja 2017 do maja 2018 roku. Polityk Platformy Obywatelskiej pytał o wsparcie dla instytucji powiązanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem: Telewizja Trwam, Radio Maryja, Fundacja Lux Veritatis oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Jak podaje ''Onet'', z przesłanych odpowiedzi wynika, że resort sprawiedliwości przelał na konta instytucji związanych z Radiem Maryja blisko 2,15 mln złotych. Część środków z dofinansowania wydano m.in. na koncert kolęd w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Równie hojny był wicepremier Jarosław Gowin. Z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego popłynęło 2,11 mln złotych. Znaczna część pieniędzy trafiła do kasy Wyższej Szkoły Polityki Społecznej i Medialnej. 

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort dyplomacji zapłacił wyższej uczelni ojca Rydzyka i fundacji Lux Veritatis ponad 835 tysięcy. 

Zobacz także

Na kolejnych miejscach znalazły się: Ministerstwo Środowiska (738 tysięcy złotych), Ministerstwa Kultury (140 tysięcy złotych), Ministerstwo Przedsiębiorczości (258 zł za prenumeratę) i Ministerstwo Finansów (120 zł za udział w konferencji). 8 ministerstw i Kancelaria Premiera nie przelały na konta instytucji związanych z Radiem Maryja i Telewizją Trwam ani złotówki - czytamy w ''Onecie''. 

- To spłacanie politycznych długów. PiS publicznymi pieniędzmi odwdzięcza się Tadeuszowi Rydzykowi za poparcie. O nic innego tu nie chodzi - komentuje Mariusz Witczak z PO. 

RadioZET.pl/Onet/DG