O. Rydzyk dostał od ministerstwa prawie 800 tys. Na walkę z przestępczością

Redakcja
27.11.2017 13:20
Rydzyk
fot. Wikimedia.Commons

Zarządzane przez o. Tadeusza Rydzyka fundacja Lux Veritatis oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymały od Ministerstwa Sprawiedliwości o łącznej wysokości prawie 800 tys. złotych. 

Jako pierwszy o sprawie poinformował o sprawie portal OKO.Press, następnie informacje pojawiały się innych mediach. Ofiarodawcą jest Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej zarządzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Środki mają być w zamyśle przeznaczone na walkę z przestępczością i pomoc jej ofiarom oraz ich bliskim. Co ciekawe jednak, żadna z instytucji, którym patronuje toruński redemptorysta, nie prowadzą działalności w tym zakresie.

Ogromne dotacje

Resort wydał na ten cel 7 mln złotych, ale o konkursie, w ramach którego dotowano poszczególne podmioty, prawie nikt nie wiedział. Informacje na ten temat ukazały się co prawda w Biuletynie Informacji Publicznej MS, ale pomiędzy ogłoszeniami a ofertami pracy. Organizacje od lata działające w tym obszarze, takie jak Pogotowie dla Ofiar Przemocy, fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (kiedyś fundacja Dzieci Niczyje) czy Centrum Praw Kobiet, nie wiedziały o konkursie. 

"O konkursie dowiedziały się za to organizacje katolickie i narodowe. Jak podaje OKO.press, aż trzy granty o łącznej wartości 787 tys. zł dostały organizacje o. Tadeusza Rydzyka: dwukrotnie fundacja Lux Veritatis i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Diakonia stowarzyszenia Ruch Światło-Życie  otrzymała ok. 277 tys. zł, prawicowa Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej (w jej skład wchodzi m.in. Ordo Iuris) - 76 tys. zł. Najwięcej, bo ponad 1,3 mln zł, dostała Fundacja im. św. Cyryla i Metodego" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Dofinansowane pierwszy raz

Warto podkreślić (co przypomina także "GW"), że żadna subwencjonowanych organizacji nigdy wcześniej nie otrzymała takich pieniędzy, a 2/3 z nich w ogóle nie zajmuje się kwestią przeciwdziałaniu przemocy i pomocy ich ofiarom.

Niektóre z fundacji mają z to w swym statucie wpisane takie cele, jak „propaguje zasady moralne oparte na Dekalogu w środkach społecznej komunikacji" (Lux Veritatis) oraz "wspieranie osobistej przemiany życia jej członków ku dojrzałości chrześcijańskiej" (Ruch Światło-Życie).

Resort tłumaczy, że fundacja ojca Rydzyka, wbrew doniesieniom medialnym, zajmuje się przeciwdziałaniem przyczyn przestępczości, choćby przez organizację paneli i warsztatów poświęconym walce z narkomanią.

RadioZET.pl/OKO.Press/wyborcza.pl/MP