Zamknij

Katowice: Pierwsza nauczycielka nie została ukarana za "czarny protest"

Redakcja
10.02.2017 13:48
Katowice: Pierwsza nauczycielka nie została ukarana za "czarny protest"
fot. PAP

Pierwsza nauczycielka z Zabrza została uniewinniona. 10 kobiet pracujących w szkole w Zabrzu zostało postawionych przed komisją dyscyplinarną. Powodem było zdjęcie umieszczone na prywatnym profilu w portalu społecznościowym, na którym nauczycielki "pozowały" ubrane na czarno. Ich kolega z pracy szybko zauważył związek z październikowym "czarnym protestem" i w jego mniemaniu należało zgłosić to do Kuratorium Oświaty w Katowicach.

– Jestem szczęśliwa i mam nadzieję, że moje koleżanki również usłyszą taki werdykt – mówiła tuż po rozprawie Aleksandra Piotrowska, pierwsza uniewinniona nauczycielka. 

W czwartek zaplanowano przesłuchania 2 z 10 nauczycielek. Każda sprawa traktowana jest indywidualnie, kobiety osobno stają przed komisją dyscyplinarną. W Katowicach pojawiły się rzesze kobiet, aktywistów i członków partii politycznych, którzy dodają otuchy nauczycielkom i przekazują słowa wsparcia. 

Zagłosuj

Zgadzasz się z decyzją komisji?

Liczba głosów:

– To bardzo dobry sygnał, ale kolejne wyroki komisji nie są przesadzone.  Jest jednak nadzieja, na pozytywne rozwiązanie pozostałych 9 spraw – mówiła w piątek adwokat Natalia Klima-Piotrowska. – Komisja uwzględniła fakt, że panie skorzystały ze swojego konstytucyjnego prawa do posiadania poglądów i ich swobodnego wyrażania – dodała. 

Obrońcą jednej z  obwinionych jest członek katowickiego KODu, adwokat Bartłomiej Piotrowski. Jego kancelaria udziela darmowej pomocy prawnej nauczycielkom. Na rozprawie odniósł się do oskarżeń, wskazując na ich bezpodstawność. 

proces
fot. materiały słuchaczki Radia ZET

Jedna z kobiet przesłuchiwanych w piątek mówiła o dobrej atmosferze, jaka panuje w szkole, przywoływała wartości takie jak pluralizm (dzieci z różnych środowisk, tradycji i kultur - zielonoświątkowcy, katolicy, Romowie) i wzajemny szacunek. Dodała też, że otrzymuje dużo wsparcia od rodziców swoich uczniów. 
– Chciałabym, żeby takie osoby uczyła moje dzieci. Kiedy słuchałam jednej z nauczycielek, miałam refleksję, że należy jej się nagroda, a nie kara i napiętnowanie. To nauczycielka długim stażem pedagogicznym, czysta jak łza, bez żadnych nagan ani upomnień na koncie – mówiła w rozmowie z Radiem ZET Aleksandra Prajs, jedna z uczestniczek grupy wsparcia dla nauczycielek z Zabrza.

Skąd kuratorium dowiedziało się o prywatnym poście nauczycielek w ramach "czarnego protestu"? "Przysługę" wyświadczył im kolega z pracy, który całą sprawę nagłośnił. Jego ojcem jest szef zabrzańskiej Solidarności i nauczyciel.

Swoje oświadczenie w tej sprawie wydał Zarząd Nauczycieli Polskich. Zdaniem organizacji, nie było żadnych podstaw do wszczynania postępowania przeciwko nauczycielkom. 

Teraz czekamy na wyniki pozostałych postępowań. 

RadioZET.pl/KM