Zamknij

Pierwsze czołgi Abrams są już Polsce. Posłużą do szkolenia załóg

Jan Wysocki
18.07.2022 09:31

Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce - poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czołg Abrams
fot. Twitter/MON

"Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce. Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora" - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Ponad 350 Abramsów w Polsce

Jak podawała wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa, pierwsze dostawy używanych Abramsów powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku. Maszyny - jak podała agencja - będą uzupełnieniem braków, które powstały po tym, gdy nasz kraj przekazał ukraińskiej armii czołgi T-72. W ramach dostaw uzbrojenia na Ukrainę trafiło ponad 240 zmodyfikowanych pojazdów.

W lipcu 2021 roku Polska ogłosiła zakup 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 za 23 mld zł. Mają one być dyslokowane na wschodzie Polski w 18. Dywizji.

RadioZET.pl/PAP