Zamknij

Pierwsze dzieci urodzone w 2019 roku. W Polsce 1 stycznia na świat przyszło ok. 950 niemowlaków

Redakcja
01.01.2019 15:44
Pierwsze dziecko urodzone w 2019 roku. W Polsce 1 stycznia na świat przyszło 950 dzieci
fot. Fakhrul Najmi/Shutterstock (ilustracyjne)

W pierwszym dniu nowego 2019 roku urodziło się w Polsce około 950 dzieci - podał UNICEF. Wśród nich znalazła się Natalia z Rudy Śląskiej, Ignacy w Radomiu czy Jakub w Piotrkowie Trybunalskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał "Dziennik Zachodni", pierwszym dzieckiem urodzonym w 2019 roku na Śląsku została Natalia Chrzanowska z Rudy Śląskiej. Dziewczynka, która 40 minut po północy urodziła się w Szpitalu Miejskim, ważyła 3394 gramów i mierzyła 55 centymetrów. 

Pierwszym mieszkańcem Radomia urodzonym po północy 1 stycznia został Ignacy Tomasz Górka. Chłopiec urodzony w miejscowym Szpitalu Specjalistycznym ważył 3990 gramów i miał 53 centymetry wzrostu - podało "Echo dnia".

Zobacz także

- Mieliśmy się urodzić 12 stycznia. Jesteśmy w szpitalu od piątku, bo był fałszywy alarm, ale wytrwaliśmy do pierwszego, z czego w sumie się bardzo cieszę - powiedziała Justyna, mama małego Ignacego w rozmowie z gazetą.

Trzydzieści pięć minut po godzinie 5 we wtorek na świat przyszedł Jakub Wadlewski, pierwsze dziecko urodzone w nowym roku w Piotrkowie Trybunalskim. Chłopiec ważył 3850 gramów i mierzył 56 centymetrów. Jego matka, Ewelina, przyjechała do Powiatowego Centrum Matki Dziecka w Piotrkowie po godz. 1, gdy poczuła bóle. 

Natomiast pierwszym dzieckiem urodzonym w Świętokrzyskiem został Aleksander, który po godz. 6:26 przyszedł na świat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Chłopiec urodził się przez cesarskie cięcie i ważył 3990 gramów.

Zobacz także

Wśród najpopularniejszych imion Antoni, Julia i Zuzanna

W pierwszy dzień 2019 roku na całym świecie urodzi się 395 072 dzieci. Wśród nich będzie około 950 najmłodszych urodzonych w Polsce - podał Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2019 roku urodziło się na Fiji, a ostatnie tego dnia - w Stanach Zjednoczonych. Aż 25 proc. noworodków urodzonych w Nowy Rok przyjdzie na świat w Azji Południowej (99 183). 

W pierwszym dniu roku rodziny na świecie najczęściej przywitają dzieci o imionach Aleksander, Haruto, Logan, Mateo i Emma. W Polsce najpopularniejsze imiona dla najmłodszych to Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.

Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w Danii, Belgii, Australii, Japonii i Grecja mają szansę dożyć XXII wieku.

Zobacz także

Jak zauważa UNICEF, niestety w kilku krajach na świecie wiele dzieci nie otrzyma imienia, bo nie przeżyją swojego pierwszego dnia.

W 2017 r. około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z powodu przedwczesnego rozwiązania, komplikacji okołoporodowych, sepsy czy zapalenia płuc.

Poza tym niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat, ma niewielkie szanse dożycia XXII wieku. W Polsce przewiduje się, że te dzieci dożyją średnio do roku 2097. Ale dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej - do 2073 roku.

- Apelujemy do społeczności międzynarodowej o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali - mówi, cytowana w informacji, zastępca dyrektor generalnej UNICEF Charlotte Petri Gornitzka.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/Echo dnia/piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/PAP/PTD