Zamknij

Astronomiczne lato 2020 rozpocznie się już w sobotę. Kiedy ruszy kalendarzowe?

20.06.2020 13:07
Pierwszy dzień lata
fot. Pixabay

Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44. Nie oznacza to jednak automatycznie początku lata kalendarzowego - to rozpocznie się dopiero 22 czerwca. Warto dodać, że najcieplejsza pora roku to okazja do spojrzenia na nocne niebo i obserwacji zjawisk astronomicznych.

Wraz z początkiem astronomicznego lata Słońce przejdzie przez punkt przesilenia letniego i wstąpi w znak Raka. Nasza dzienna gwiazda będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

20 czerwca, a więc pierwszy dzień lata, to także najdłuższy dzień w tym roku. W Warszawie Słońce wzejdzie o godz. 4:14, a za horyzontem skryje się o 21:00, dzień potrwa 16 godzin, 46 minut i 38 sekund. Od tego momentu kolejne dni będą coraz krótsze, aż do momentu przesilenia zimowego. 

Pierwszy dzień lata 2020

Pierwszy dzień lata to pojęcie dwojakie, ponieważ jest różnica między latem kalendarzowym, a astronomicznym. Kalendarzowe lat zawsze rozpoczyna się 20 czerwca, a kończy 22 września. Dzień później, 23 września, rozpoczyna się kalendarzowa jesień. 

Pierwszy dzień lata 2020 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek lata? [DATA]

Z kolei początek astronomicznego lata nie zawsze przypada na ten sam dzień i nie zawsze pokrywa się ze startem kalendarzowej pory roku. Lato astronomiczne rozpoczyna się zawsze w momencie przesilenia letniego - na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca.

Lato - okazja do obserwacji zjawisk astronomicznych

Najcieplejsza pora roku to okazja do spojrzenia na nocne niebo i obserwacji zjawisk astronomicznych.Ciekawym astronomicznym akcentem zakończy się jeszcze tegoroczna wiosna. 19 czerwca nastąpi zakrycie Wenus przez Księżyc. To zjawisko będzie jednak dość trudne do zaobserwowania, gdyż nastąpi w dzień, a na dodatek dość blisko Słońca. Również początek lata miłośników astronomii przywita innym rzadkim zjawiskiem - obrączkowym zaćmieniem Słońca 21 czerwca. Jednak i ono w Polsce będzie niestety praktycznie niewidoczne.

Z planet przez prawie całe letnie noce widoczne będą Saturn i Jowisz, blisko siebie nad południowym horyzontem. Coraz lepsza będzie widoczność Marsa, jego blask osiągnie maksimum w połowie sierpnia. Z kolei Wenus będzie nas raczyć swoim blaskiem jako tzw. Gwiazda Poranna. Również nad ranem będzie można spróbować wypatrzeć Merkurego (w lipcu i do połowy sierpnia, później zacznie być widoczny wieczorem). Posiadacze teleskopów mogą z kolei spróbować dostrzec dodatkowo Urana i Neptuna.

Lato to też okres organizowania różnorodnych pikników astronomicznych, obozów pod gwiazdami i innych podobnych inicjatyw. Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa pewnie będzie ich tego lata mniej, przynajmniej na początku wakacji. Jeśli jednak sytuacja pozwoli, to zapewne w wielu miejscach kraju będą organizowane np. noce spadających gwiazd, szczególnie w okolicach maksimum roju meteorów o nazwie Perseidy, które nastąpi 12 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP