Zamknij

Pigułka dzień po będzie na receptę. Duda podpisał ustawę

Redakcja
23.06.2017 22:42
Pigułka dzień po będzie na receptę. Duda podpisał ustawę
fot. WikimediaCommons

Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Od początku prac nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej najwięcej kontrowersji wzbudzał zapis przewidujący, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne, które od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Zobacz także

Zapis ten krytykowała m.in. Amnesty International, która apelowała do prezydenta o zawetowanie ustawy. Zdaniem AI nowelizacja jest sprzeczna ze zobowiązaniami Polski w zakresie ochrony praw człowieka i może mieć katastrofalne skutki dla kobiet. Również działaczki tzw. czarnego protestu i koalicji "Mam Prawo" w piśmie do prezydenta przekonywały, że nowelizacja godzi w podmiotowość i wolność kobiet.

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie takiego rozwiązania uzasadniało względami medycznymi - przekonywało m.in., że pigułki są nadużywane, a ich stosowanie może mieć poważne skutki uboczne.

RadioZET.pl/pap/maal