Zamknij

Piorun uderzył w kościół. Runęła iglica pożarta płomieniami

Magdalena Kulej
16.06.2019 18:49
Piorun uderzył w kościół we wsi Frednowy w woj. warmińsko-mazurskim [radar burz]
fot. Youtube.com/ Info Iława

Podczas gwałtownych burz i wichur, które w nocy z soboty na niedzielę przeszły przez część kraju, piorun uderzył w wieżę kościoła we wsi Frednowy w województwie warmińsko-mazurskim. Wybuchł pożar, a iglica runęła na dach świątyni. "Zupełnie jak Notre Dame" - piszą internauci.

Wieża kościoła we Frednowach, w którą w sobotę uderzył piorun, była murowana i zwieńczona drewnianą iglicą. "Iglica runęła, na szczęście nie spowodowała pożaru dachu, udało nam się szybko opanować sytuację" - przekazał rzecznik prasowy straży pożarnej w Iławie Krzysztof Rutkowski. 

Zobacz także

Tymczasem w sieci pojawiły się nagrania z pożaru. Filmy opublikował lokalny serwis Infoilawa.pl.

Wiadomo już, że ogień strawił drewniane schody wieży, ale zamocowany tam dzwon nadal wisi. Z kolei spalona iglica do niedzieli leżała na dachu kościoła. Rano strażacy rozpoczęli ściąganie jej z dachu.

Mieszkańcy wsi chcą ratować zniszczoną świątynię. Już po niedzielnej mszy zorganizowali festyn, podczas którego zbierali pieniądze na naprawę kościoła.

Zobacz także

Burze w Polsce

W ostatnich dniach przez liczne regiony przechodzą gwałtowne burze, ulewy i gradobicia, powodując znaczne straty.

W nocy z soboty na niedzielę w związku z burzami, wichurami i ulewami strażacy wyjeżdżali na interwencje prawie tysiąc razy, w samym województwie warmińsko-mazurskim - ponad 200 razy.

Jak poinformował Grzegorz Świszcz z Rządowego Biura Bezpieczeństwa, o godzinie 15.30 w niedzielę bez prądu wciąż było około 7 tys. odbiorców. Sytuacja dotyczy województw: zachodniopomorskiego (4 tys.), opolskiego (1,6 tys.), warmińsko-mazurskiego (970) i podlaskiego (423).

RadioZET.pl/PAP