Zamknij

Trwa akcja z użyciem śmigłowców na Giewoncie. Zgony w różnych miejscach

22.08.2019 15:14
Trwa akcja z użyciem śmigłowców na Giewoncie. Zgony w różnych miejscach
fot. Pawel Murzyn/East News

– Kilkanaście osób zostało rażonych w czwartek przez piorun w okolicy Giewontu. Odnotowano też kilka zgonów w różnych miejscach Tatr – powiedział naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Kilkanaście zostało osób porażonych piorunem w okolicy Giewontu. Mamy bardzo ciężką sytuację. Odnotowano też kilka zgonów w różnych miejscach – powiedział naczelnik TOPR-u.

Zobacz także

Wcześniej o zdarzeniu poinformowały lokalne media. „Tygodnik Podhalański” podał, że w wyniku wyładowań atmosferycznych zginęło pięć osób.

Zobacz także

Według doniesień „Gazety Krakowskiej” porażone piorunem miało zostać także małe dziecko. Na szczycie góry trwała jego reanimacja.

Śmigłowce biorą udział w akcji

W akcji biorą udział dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i śmigłowiec ratowniczy Sokół z TOPR-u. Helikoptery transportują poszkodowanych do szpitala w Zakopanem.

Na razie nie ma szczegółowych informacji o liczbie poszkodowanych i o ich stanie.

Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne. Przebywanie tam podczas burzy jest niebezpieczne, podobnie jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze.

Zobacz także

W czwartek rano w Tatrach świeciło słońce i panowały dogodne warunki do wędrówki, jednak prognozy pogody się sprawdziły i w miarę upływu dnia niebo nad górami zasnuły gęste chmury. Około południa rozpętała się zaś gwałtowna burza.

 

RadioZET.pl/PAP/Tygodnik Podhalański/Gazeta Krakowska