Zamknij

Burza nad Tatrami przemieszcza się. Wiadomo, w jakim kierunku

22.08.2019 15:55
Burza nad Tatrami przemieszcza się. Wiadomo, w jakim kierunku
fot. PAP/Grzegorz Momot

Na razie cztery śmigłowce LPR i jeden śmigłowiec TOPR biorą udział w akcji ratowniczej w Tatrach. W czwartek, nad pasmem nagle rozpętała się gwałtowna burza z piorunami. W wyniku uderzenia piorunów,  śmierć poniosło kilka osób, a kilkanaście jest rannych. Wiadomo, w którą stronę przemieściła się burza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Obecnie warunki pogodowe w Tatrach są niezwykle trudne i utrudniają pracę służb. – Mamy bardzo ciężką sytuację – powiedział naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.  Nad pasmem zebrały się niskowiszące chmury, pada deszcz.

Zobacz także

Nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia ze strony TOPR co do dokładnej liczby ofiar śmiertelnych oraz rannych.

Burza idzie w kierunku Słowacji

Jak dowiedziało się Radio ZET, potężna burza przesunęła się już w kierunku Słowacji.

Zobacz także

Udział tylu śmigłowców (kilka jest także w drodze) oraz sprzęt reanimacyjny, jaki ratownicy TOPR zabierali na akcję – m.in. defibrylatory – świadczy o tym, że sytuacja jest poważna.

Burze na południu

Jak z kolei informuje TVN Meteo, tego rodzaju wyładowania atmosferyczne występują dziś na południu Polski. Według synoptyków, nad pasmami górskimi Karpat – w tym Tatr – pojawiają się chmury kłębiaste, w tym chmury burzowe. Burze ma tym odcinku już się zakończyły i – jak przekazaliśmy wyżej – przemieszczają się na Słowację.

Komunikat IMGW

Zobacz także

"Aktualnie burza która nasunęła się znad Słowacji, jest obserwowana w Tatrach. W następnych godzinach nadal możliwe jest występowanie burz w tym rejonie. Pamiętajmy o odpowiednim zachowaniu i bezpieczeństwie w wysokich partiach gór! Śledźmy aktualne prognozy"– apeluje Instytut.