Zamknij

Piotr Gliński:wzrośnie ulga podatkowa dla tworców

Redakcja
29.09.2017 10:35
Piotr Gliński:wzrośnie ulga podatkowa dla tworców
fot. Agencja Gazeta

Limit dla twórców, od którego będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku, zostanie dwukrotnie zwiększony - poinformował w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Jest zgoda Ministerstwa Finansów, żeby dwukrotne zwiększyć limit, od którego można liczyć 50-proc. koszty uzysku, co dla wszystkich środowisk twórców, artystów, dziennikarzy, naukowców, myślę, że jest dobrą wiadomością - powiedział Gliński.

Dodał, że limit zostanie zwiększony z ok. 80 tys. zł do ok. 160 tys. zł. - I do takiej sumy będzie można odliczać te koszty 50 proc. - dodał.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że podniesienie limitu ulgi dla twórców to dla budżetu koszt ok. 200 mln zł. 

Wicepremier odniósł się też do sprawy Narodowego Instytutu Wolności. 

Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności jest bardzo dobrą i potrzebną ustawą - podkreślił w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jego zdaniem ustawa ta pobudza sferę wolności i kreatywności obywatelskiej.

Zakaz handlu w niedzielę. Popierasz? Wypowiedz się z Mam Zdanie.

Na piątkowej konferencji prasowej Gliński pytany przez dziennikarzy jak odnosi się do ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, ocenił, że jest to bardzo dobra i potrzebna ustawa. Ustawa, która pobudza sferę wolności i kreatywności obywatelskiej" - podkreślił.

Według niego, nie ma w niej nic, "co mogłoby być kwestionowane, czy być nawet sprzeczne z postulatami opozycji".

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wprowadzającą nową instytucję, która ma wspierać ma organizacje pozarządowe. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Senatorowie nie zgodzili się na przyjęcie wniosków mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Przegłosowali natomiast wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przed czwartkowym głosowaniem wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) poinformował, że podtrzymuje swój wniosek o odrzucenie ustawy, podkreślając, że jest to "kolejna ustawa, która podporządkuje rządowi PiS całą sferę organizacji pozarządowych".

Senatorowie opozycji krytykujący ustawę wskazywali m.in., że przez tę ustawę PiS rozpoczyna walkę z niezależnymi organizacjami pozarządowymi i zapewnia wsparcie dla organizacji sobie posłusznych i lojalnych. Podnoszono też, że organizacje nie chcą tej ustawy, że nie jest to pomysł, który wychodzi ze środowiska organizacji pozarządowych. Krytykowano również m.in. preambułę ustawy.

Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki. Na mocy ustawy powstanie Komitet ds. Pożytku Publicznego, który ma wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego przewodniczący będzie członkiem Rady Ministrów, a w jego składzie będą reprezentanci poszczególnych ministerstw w randze sekretarzy stanu. Komitet będzie opiniować wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób dotyczą społeczeństwa obywatelskiego.

Ustawę krytykuje opozycja, która uważa, że za jego sprawą, PiS rozpoczyna walkę z niezależnymi organizacjami pozarządowymi i zapewnia wsparcie dla organizacji sobie posłusznych i lojalnych.

RadioZET.pl/PAP/KM