Piotr Gliński w Radiu ZET: Apeluję do organizatorów Marszu Niepodległości o włączenie się do marszu rządowego

Redakcja
08.11.2018 09:13
Piotr Gliński w Radiu ZET: Apeluję do organizatorów Marszu Niepodległości o włączenie się do marszu rządowego
fot. RadioZET

– Apeluję do organizatorów Marszu Niepodległości o włączenie się do marszu rządowego – mówi w Radiu ZET wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 – Nie miała podstaw prawnych. Jeśli jest odwołanie do sądu, najprawdopodobniej sąd będzie musiał przyznać rację organizatorom – ocenia dzisiejszy gość Beaty Lubeckiej. 

Według Piotra Glińskiego nie jest to jednak decyzja kontrowersyjna. „To decyzja polityczna. Jakaś kalkulacja polityczna za tym stoi” – mówi wicepremier. Na pytanie, jaka to kalkulacja, Piotr Gliński odsyła: „Trzeba zapytać panią prezydent”.

Zobacz także

„Jest oczywiste, że nie było podstaw do tego, żeby wydać taką decyzję, chociaż ryzyko z Marszem Niepodległości oczywiście istnieje” – przyznaje Piotr Gliński. Jak tłumaczy: „Znajdujemy się w Polsce w bardzo ostrym konflikcie politycznym. Wiemy z doświadczenia, że te marsze były wykorzystywane – zresztą przez ekipę Gronkiewicz-Waltz – do różnych prowokacji”. Na stwierdzenie Beaty Lubeckiej, że nikt niczego udowodnił, odpowiada: „To jest moja opinia, jeśli pani uważa, że to nie było udowodnione. Cała Polska wie, że tamte marsze służyły do prowokacji władzy przeciwko swoim przeciwnikom politycznym”.

Dlaczego rząd nie mógł podjąć wcześniej decyzji o własnym marszu, skoro nie można było dogadać się z organizatorami Marszu Niepodległości? „Może na ostatnią chwilę, ale cieszmy się, że ta decyzja została podjęta” – twierdzi Piotr Gliński. Do organizatorów Marszu Niepodległości mówi: „Apeluję o rozsądne podejście do tego i włączenie się do marszu rządowego, ponieważ jeszcze w Polsce jest tak, że państwowe wydarzenia mają pierwszeństwo nad innymi”.

Zobacz także

Wicepremier i minister kultury jest przekonany, że na pochodzie będzie bezpiecznie. „Mamy siły, państwo jest poważne i mam nadzieję, że nie będzie niepoważnych prowokatorów, którzy znowu będą tutaj chcieli upiec jakąś swoją pieczeń polityczną na naszych wspólnych radosnych obchodach stulecia odzyskania niepodległości”. Według niego przyjdą tłumy Polaków, którzy swoją postawą potwierdzą, że chcą być razem godnie i spokojnie.

RadioZET.pl/BM