Zamknij

Piotr Szczepanik nie żyje. Wykonawca "Goniąc Kormorany" i "Kochać" miał 78 lat

20.08.2020 11:06
Piotr Szczepanik
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Piotr Szczepanik nie żyje. Piosenkarz, gitarzysta, wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać"; a także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze" miał 78 lat. 

O śmierci artysty poinformowała w czwartek PAP córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik" - przekazała Jagoda Maria Szczepanik.

Zobacz także

Piotr Szczepanik nie żyje. Jego ballady nuciła cała Polska

Na utworach, które wykonywał, wychowało się niejedno pokolenie. "Nigdy więcej", "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać" - te utwory zna cała Polska. Ballady, które śpiewał, na stałe wpisały się w kanon polskiej piosenki.

Piotr Szczepanik przyszedł na świat 14 lutego 1942 roku. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku.

Zobacz także: Piotr Szczepanik nie żyje. 5 największych i niezapomnianych przebojów artysty

W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się".

Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze

– wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP