Awantura w OPZZ i niejasne kulisy odwołania Piotra Szumlewicza. „Dążenie do jawności finansów było komuś nie na rękę”

Redakcja
05.02.2019 17:27
Awantura w OPZZ i niejasne kulisy odwołania Piotra Szumlewicza. „Dążenie do jawności finansów było komuś nie na rękę”
fot. P.Molecki/EastNews

Znany działacz związkowy Piotr Szumlewicz stracił właśnie stanowisko szefa Rady Mazowieckiej w OPZZ. Zdaniem Szumlewicza nie było "żadnych podstaw merytorycznych" do podjęcia tej decyzji. W jego ocenie „dążenie do transparentności i jawności finansów było komuś nie na rękę”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O utracie funkcji przewodniczącego Rady Mazowieckiej OPZZ poinformował PAP sam Piotr Szumlewicz. Informację tę potwierdził sekretarz Prezydium Rady Dialogu Społecznego Janusz Gołąb.

Zobacz także

Jak wyjaśnił Gołąb, ma to związek z utratą przez Szumlewicza członkostwa w Ogólnopolskim Pracowniczym Związku Zawodowym "Konfederacja Pracy" - organizacji przynależącej do OPZZ. "Zgodnie ze statutem OPZZ członek, który został wybrany w danej organizacji, a utracił członkostwo w tej organizacji, z automatu ma wygaszony mandat w organach statutowych OPZZ" - powiedział Gołąb.

Poinformował, że do wyboru nowego szefa pełniącym obowiązki przewodniczącym Rady Mazowieckiej OPZZ jest przewodniczący "Konfederacji Pracy" Michał Lewandowski.

Zobacz także

Komentując utratę funkcji przewodniczącego Rady Mazowieckiej, Szumlewicz podkreślił, że ta decyzja "nie była poddana głosowaniu, nie było też żadnych podstaw merytorycznych do jej podjęcia".

"Dzieje się tak w sytuacji, gdy kierowana przeze mnie Rada intensywnie walczy o ludzi pracy w wielu branżach i przyjmuje w swoje szeregi nowe organizacje. Jednocześnie jako nowego przewodniczącego wskazano przewodniczącego Konfederacji Pracy Michała Lewandowskiego, osobę, od której domagałem się wyjaśnień co do dokonywanych przez nią operacji finansowych w latach 2015-2018. Najwyraźniej dążenie do transparentności i jawności finansów było komuś nie na rękę" - napisał Szumlewicz w informacji przesłanej PAP.

"To działanie gorsze nawet od najgorszych pracodawców"

Dodał, że w ostatnich tygodniach przedstawiciele władz OPZZ wielokrotnie "atakowali" go za podejmowane przez niego "działania w transporcie lotniczym". "Za aktywne wsparcia dla pracowników PLL LOT już w lipcu grożono mi odwołaniem z funkcji" - napisał.

Zobacz także

"Teraz bez głosowania, bez możliwości odwołania się od decyzji ogłoszono, że utraciłem funkcję i zarazem pracę zarobkową. To działanie gorsze nawet od najgorszych pracodawców. Gdy pracownik jest zwalniany dyscyplinarnie, jego związek ma 3 dni na odwołanie się od decyzji. Ja nie dostałem żadnej możliwości odwołania" - wskazał. Zapowiedział, że jeżeli władze centralne OPZZ "zachowają kurs konfrontacyjny", to wraz z zaprzyjaźnionymi związkami zawodowymi zacznie budować nową centralę związkową.

Do nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Konfederacja Pracy". 

RadioZET.pl/PAP/BM