Macierewicz do żołnierzy NATO: dzięki Wam jesteśmy bezpieczni

Redakcja
28.03.2017 14:08
Macierewicz
fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Polska, tak długo pozostająca pod sowiecką okupacją, podobnie jak inne kraje Europy, dzisiaj może wreszcie powiedzieć: jesteśmy bezpieczni i zawdzięczamy to Wam, żołnierze NATO - mówił Antoni Macierewicz, który spotkał się żołnierzami Sojuszu. Szef MON Antoni Macierewicz zapewnił też, że obecność wojsk NATO w Polsce nie jest przejawem jakiegokolwiek dążenia do agresji. 

Minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami uczestniczącymi w pikniku NATO, który odbywa się w Piotrkowie Trybunalskim.

"Jesteśmy bezpieczni dzięki Wam"

- Polska, tak długo pozostająca pod sowiecką okupacją, podobnie jak inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej, dzisiaj może wreszcie powiedzieć - jesteśmy bezpieczni. I chcę jasno powiedzieć: zawdzięczamy to Wam, żołnierze z Alabamy, żołnierze z Teksasu, żołnierze z innym miejsc Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, Rumunii, całego NATO. Raz jeszcze dziękujemy - oznajmił Macierewicz.

- Dziś wy, żołnierze Stanów Zjednoczonych, przybyliście do Polski, by razem - ramię w ramię z żołnierzem polskim - bronić naszej niepodległości - dodał.

Szef MON podkreślił, że żołnierze, którzy - wraz ze sprzętem - zatrzymali się we wtorek w Piotrkowie, to tylko część sił przemieszczających się "wszędzie tam, gdzie potrzebna jest obrona, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zbrojna obecność żołnierzy sojuszu, by odstraszyć jakiegokolwiek wroga".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Chcę Was zapewnić, że towarzyszy Wam i towarzyszyć będzie zawsze szczere serce i wdzięczność Polaków, polskich żołnierzy i polskiej armii, ale także polskiej młodzieży patriotycznej, która widzi w sojuszu nie tylko obronę, ale także partnera i przyjaciela - zwrócił się do żołnierzy.

Nie chodzi o agresję

- Wasza obecność tutaj nie jest przejawem jakiegokolwiek dążenia do agresji. Odwrotnie, jest odpowiedzią na zagrożenia agresją, jaka wisi nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej ze względu na zagrożenie ze wschodu - powiedział Macierewicz, zwracając się do żołnierzy.

- Batalionowe grupy bojowe rozlokowywane teraz na terenie wschodniej flanki NATO -  Estonii, Łotwy, Litwy, Polski po Rumunię - są po to, by odstraszać i bronić. To jest wasze zadanie - podkreślił minister.

- Niech Bóg wszechmogący błogosławi Amerykę, błogosławi NATO, błogosławi Polskę -– zakończył Macierewicz.

Piknik i grochówka

W ramach pikniku mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mają okazję zobaczyć m.in. siedmiometrowe amerykańskie transportery opancerzone Stryker, transportery Rosomak, czołg "Leopard" oraz blisko stu żołnierzy w pełnym ekwipunku. Na uczestników imprezy czeka wojskowa grochówka.

Wydarzenie wpisuje się w cykl imprez związanych z 800-leciem Piotrkowa Trybunalskiego. Jest też jednym z trzech pikników, w którym udział biorą żołnierze z batalionu NATO, który przemierza Polskę w drodze do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie). Pierwsza impreza odbyła się w poniedziałek we Wrocławiu, trzecia ma się odbyć w środę w Warszawie-Wesołej.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.

RadioZET.pl/PAP/MP