Radni zawierzyli miasto Matce Bożej. Już drugiej...

Redakcja
28.11.2018 11:48
Radni zawierzyli miasto Matce Bożej. Już drugiej...
fot. Shutterstock

Radni z Piotrkowa Trybunalskiego zdecydowali w środę, że zawierzą miasto Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Problem w tym, że  Piotrków został już zawierzony Matce Bożej… Piotrkowskiej. Zdumienia nie kryją nawet duchowni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pobożność na pokaz. Tak na pomysł reagują sami duchowni. Dominikanin o. Paweł Gużyński, pytany o sprawę przez dziennikarzy TVN24, komentował wprost:

– Ludzie mają tendencję do ostentacyjnego obnoszenia się ze swoją wiarą. I w kategoriach niepotrzebnego obnoszenia się postrzegam pomysł samorządowców.

Autorem pomysłu jest przewodniczący rady Marian Błaszczyński. A jego uchwała – stanowisko mówi, że:

„Wsłuchując się w głos ruchów i wspólnot katolickich działających na terenie naszego miasta, chcemy zawierzyć wszystkie sprawy Piotrkowa Trybunalskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny”.

Zobacz także

Radny przy składaniu projektu powoływał się na wieloletni kult maryjny w Piotrkowie i… – jak informuje Wirtualna Polska – przekonał innych radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 z 17 zasiadających w radzie osób. Dwie osoby były przeciw, dwie wstrzymały się do głosu. Projekt przeszedł, mimo że Matka Boża jest już patronką miasta.

– Piotrków został już oddany w szczególną opiekę Matce Bożej Piotrkowskiej. A Matka Boża, to matka Boża, niezależnie od tego, w jakim wizerunku –  tłumaczył jeszcze przed głosowaniem Gracjan Kubica, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.

Katolickie stowarzyszenia, które bronią uchwały, przekonują, że to jedynie „ponowienie”, a nie „dublowanie”.

– Przecież co jakiś czas przypominamy sobie, jak trzeba starać się o dobre rzeczy. Ma to uzasadnienie, jak słabnie nasza dobra wola, pracowitość czy inne obowiązki. Dlatego ponawiamy modlitwy, prośby i zawierzenia. Tak samo robimy tutaj – wyjaśniał w rozmowie z WP.pl Jacek Tworkowski, przewodniczący forum ruchów religijnych.

Zobacz także

Uroczyste zawierzenie miasta Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaplanowano na 8 grudnia.

RadioZET.pl/WP.pl/piotrkowtrybunalskinaszemiasto.pl/JŚ