Zamknij

Płatne szczepienia na Covid-19? "Duża część społeczeństwa bagatelizuje problem"

29.06.2021 11:06
Szczepienia przeciw Covid-19
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Bardzo dużo część społeczeństwa bagatelizuje ten problem i nie docenia wartości szczepionek, które są za darmo. One czekają w gabinetach, a że nie jest to towar deficytowy, to staje się coraz mniej ceniony - mówi prof. Andrzej Matyja w rozmowie z TVN24. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa jednak pomysł wprowadzenia ewentualnej odpłatności za szczepienia przeciw Covid-19 za "prowokacyjny". 

Szczepienia przeciw Covid-19 będą płatne? Od kilku dni media donoszą, że taki pomysł pojawia się zarówno w gremiach eksperckich, jak i rządzie. Mówił o tym m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, który podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wspomniał, że "rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko Covid-19". 

- Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia. Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy - przekazał dziennikarzom.

Płatne szczepienia na Covid-19? Eksperci komentują

Wątek ten podjęła wcześniej w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej ds. Covid-19 przy premierze. - Szczepionka przeciw Covid-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia - mówiła. 

Sprawę skomentował również w rozmowie z TVN24 prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. W jego opinii jest to "pomysł prowokacyjny". - Można go potraktować jako jeden z głosów w dyskusji, który podkreśla wagę szczepień, bo wszyscy wiemy, że są w tej chwili lekceważone - powiedział. 

W związku z tym bardzo dużo część społeczeństwa bagatelizuje ten problem i nie docenia wartości szczepionek, które są za darmo. One czekają w gabinetach, a że nie jest to towar deficytowy, to staje się coraz mniej ceniony

prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Zdaniem lekarza także polski Kościół powinien wziąć na siebie odpowiedzialność w kwestii przekonania części społeczeństwa do szczepień. - Nie tylko my jako lekarze mamy obowiązek o tym mówić, ale wszyscy, którym życie publiczne jest cenne - stwierdził. 

RadioZET.pl/tvn24.pl/PAP