Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Awaria w rafinerii w Płocku. Czarne dymy spowiły miasto [WIDEO]

25.09.2018 17:07
xxx wiadomosci

Czarne dymy wydobywające się z pochodni rafinerii należącej do PKN Orlen mocno zaniepokoiły mieszkańców Płocka. - Mieszkańcy non stop dzwonią, pytając, co się dzieje - podkreślił w rozmowie z nami Konrad Kozłowski z Urzędu Miasta w Płocku. Natomiast według koncernu naftowego czarny dym jest niegroźny dla ludzi.

Płock. Awaria rafinerii, czarne dymy spowiły miasto fot. Litosława Koper/Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak przekazał Kozłowski, nie pamięta podobnego widoku czarnych dymów unoszących się z petrochemii. - Nad zakładem produkcyjnym i znaczną częścią miasta pojawił się czarny dym wydobywający się z trzech pochodni rafinerii - przekazał Kozłowski.

- Mieszkańcy non stop dzwonią pytając co się dzieje - podkreślił. Kozłowski dodał, że miejskie stacje pomiarowe nie odnotowały znacznego wzrostu tlenku węgla czy benzenu.

Awarię w komunikacie potwierdziło PKN Orlen.

"Informujemy, że na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku doszło do zdarzenia, które spowodowało zakłócenie bieżącej pracy systemów technologicznych. Systemy prewencyjne zadziałały prawidłowo – zrzut substancji nastąpił na pochodnie, gdzie ulegają one spaleniu. Stąd widoczne efekty świetlne i wizualne, które wynikają z bezpiecznego zatrzymywania instalacji" - napisano.

Koncern naftowy zapewnił, że służby ochrony środowiska PKN ORLEN na bieżąco monitorują sytuację.

"Substancje spalane na pochodniach Zakładu Produkcyjnego nie zagrażają zdrowiu mieszkańców Płocka czy pracowników ORLENU. Monitorujemy sytuację i na bieżąco będziemy podejmować stosowne działania" - zapewniono.

Adam Burak z PKN Orlen przekazał, że "zostało znalezione źródło nieszczelności na sieci parowej w zakładowej Elektrociepłowni, które już zostało odseparowane".

"Na pochodniach spalane są węglowodory, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia" - napisał w komunikacie Burak.

"Zastęp Ratownictwa Chemicznego oraz służby Ochrony Środowiska PKN ORLEN przed chwilą dokonały analizy powietrza w okolicach ulic: Łukasiewicza, Piłsudskiego, Kobylińskiego, Chopina, okolic ORLEN Areny i ul. Długiej w Płocku. Urządzenia nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza" - dodał.

RadioZET.pl/PTD

Oceń