Zamknij

Awaria w rafinerii w Płocku. Czarne dymy spowiły miasto [WIDEO]

Redakcja
25.09.2018 17:07
Płock. Awaria rafinerii, czarne dymy spowiły miasto
fot. Litosława Koper/Facebook

Czarne dymy wydobywające się z pochodni rafinerii należącej do PKN Orlen mocno zaniepokoiły mieszkańców Płocka. - Mieszkańcy non stop dzwonią, pytając, co się dzieje - podkreślił w rozmowie z nami Konrad Kozłowski z Urzędu Miasta w Płocku. Natomiast według koncernu naftowego czarny dym jest niegroźny dla ludzi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak przekazał Kozłowski, nie pamięta podobnego widoku czarnych dymów unoszących się z petrochemii. - Nad zakładem produkcyjnym i znaczną częścią miasta pojawił się czarny dym wydobywający się z trzech pochodni rafinerii - przekazał Kozłowski.

Zobacz także

- Mieszkańcy non stop dzwonią pytając co się dzieje - podkreślił. Kozłowski dodał, że miejskie stacje pomiarowe nie odnotowały znacznego wzrostu tlenku węgla czy benzenu.

Awarię w komunikacie potwierdziło PKN Orlen.

"Informujemy, że na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku doszło do zdarzenia, które spowodowało zakłócenie bieżącej pracy systemów technologicznych. Systemy prewencyjne zadziałały prawidłowo – zrzut substancji nastąpił na pochodnie, gdzie ulegają one spaleniu. Stąd widoczne efekty świetlne i wizualne, które wynikają z bezpiecznego zatrzymywania instalacji" - napisano.

Zobacz także

Koncern naftowy zapewnił, że służby ochrony środowiska PKN ORLEN na bieżąco monitorują sytuację.

"Substancje spalane na pochodniach Zakładu Produkcyjnego nie zagrażają zdrowiu mieszkańców Płocka czy pracowników ORLENU. Monitorujemy sytuację i na bieżąco będziemy podejmować stosowne działania" - zapewniono.

Adam Burak z PKN Orlen przekazał, że "zostało znalezione źródło nieszczelności na sieci parowej w zakładowej Elektrociepłowni, które już zostało odseparowane".

"Na pochodniach spalane są węglowodory, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia" - napisał w komunikacie Burak.

"Zastęp Ratownictwa Chemicznego oraz służby Ochrony Środowiska PKN ORLEN przed chwilą dokonały analizy powietrza w okolicach ulic: Łukasiewicza, Piłsudskiego, Kobylińskiego, Chopina, okolic ORLEN Areny i ul. Długiej w Płocku. Urządzenia nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza" - dodał.

RadioZET.pl/PTD