Płock: Wisła przekroczyła stan alarmowy. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

Dominik Gołdyn
29.05.2019 22:46
Fala kulminacyjna na Wiśle
fot. PAP

W związku z przyborem Wisły spowodowanym spływającą z jej górnego biegu falą wezbraniową w Płocku ogłoszono w środę wieczorem alarm przeciwpowodziowy. W tym czasie stan alarmowy rzeka przekroczyła tam na jednym wodowskazie o 27 cm.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował płocki Urząd Miasta, w związku z wprowadzonym alarmem przeciwpowodziowym "mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku".

Według Urzędu Miasta Płocka, w środę wieczorem Wisła na wodowskazie Grabówka poziom rzeki osiągnął 305 cm przy stanie alarmowym wynoszącym tam 278 cm. Na kolejnym wodowskazie - Borowiczki poziom wody wynosił w tym czasie 335 cm przy stanie alarmowym 340 cm, a ostrzegawczym 280 cm.

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku 

Wisłą przez Mazowsze spływa z górnego biegu rzeki fala wezbraniowa, której czoło jeszcze we wtorek dotarło w rejon Wyszogrodu i Kępy Polskiej w powiecie płockim.

Od wtorku w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów obowiązuje do odwołania stan alarmu przeciwpowodziowego. W związku z przyborem rzeki w środę rano ogłoszono w Płocku pogotowie przeciwpowodziowe.

W środę po południu wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, Wód Polskich i lokalnych samorządów wizytował wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły w Dobrzykowie pod Płockiem.

Fala wezbraniowa na Wiśle pod koniec tego tygodnia, w weekend, powinna opuścić województwo mazowieckie. Zagrożenia jako takiego, dla bezpieczeństwa mieszkańców, nie przewidujemy. Tego zagrożenia nie ma, pomimo przekroczenia stanów alarmowych o kilkadziesiąt centymetrów

wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz

Dyrektor departamentu ochrony przed powodzią i suszą Wód Polskich Grzegorz Szymoniuk mówił z kolei, że poziom Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej po przekroczeniu stanów alarmowych nadal się podnosi, a kulminacja wezbrania, według prognoz, nastąpi tam w środę około godz. 22. Zaznaczyły przy tym, że "po dzisiejszej nocy woda będzie opadała". Przypomniał, że w 2014 r. poziom rzeki w tym rejonie był wyższy o niemal metr i "wówczas nic się nie stało". 

W środę wieczorem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 637 cm przy stanie alarmowym 550 cm, a w Kępie Polskiej 586 cm przy stanie alarmowym 500 cm.

Jak poinformowało starostwo powiatowe w Płocku, prognozowany na czwartek poziom rzeki w Wyszogrodzie to 615 cm, a w Kępie Polskiej 575 cm, natomiast w piątek odpowiednio dla tych wodowskazów: 570 cm i 540 cm; w sobotę spodziewany jest tam dalszy spadek wody - do 525 cm w Wyszogrodzie i 490 cm w Kępie Polskiej, czyli poniżej stanów alarmowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP