Zamknij
Tak wygląda płonący Biebrzański Park Narodowy. Zdjęcia łamią serce
11 Zobacz galerię
fot. Rafał Wojczal-Greenpeace Polska/CC BY-ND 2.0/Flickr

Obraz płonącego Biebrzańskiego Parku Narodowego łamie serce – w pożarach ginie roślinność oraz zwierzęta, a ogień objął kilka tysięcy hektarów lasu. W Internecie trwa zbiórka na pomoc w gaszeniu pożaru, można również obejrzeć wstrząsające zdjęcia – tak żywioł trawi jedno z naszych najcenniejszych dóbr narodowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek główne działania gaśnicze w Biebrzańskim Parku Narodowym prowadzone są w rejonie miejscowości Wroceń oraz Grzędy i Kuligi - poinformowała Polską Agencję Prasową straż pożarna. W akcji bierze kilkuset strażaków oraz samoloty gaśnicze.

Zobacz także

Pożar w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego trwa – z przerwami – czwartą dobę. Według danych na środę objął on około 6 tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasów. Jego przyczyną jest wypalanie traw - zwyczaj, którego niestety wciąż nie udało się do końca "wyplenić".

Największy pożar w historii parku

Wiosenne pożary suchych traw i trzcinowisk są nad Biebrzą co roku, ale trwający obecnie jest największym w historii działalności tego parku. W dużej części objął obszary torfowe i tam ogień może bardzo długo tlić się pod powierzchnią gruntu i wzniecać się wskutek porywów wiatrów. W minionych latach jedynym sposobem na takie pożary były obfite opady deszczu.

Zobacz także

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce. Zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosi.

RadioZET.pl/Flickr/PAP