Zamknij

Polska zbuduje płot na wschodniej granicy. Koszt to... 300 mln złotych!

Redakcja
26.03.2018 17:46
Granica Polsko Białoruska
fot. Shutterstock.com

Zakładamy, że budowa płotu przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy kraju powinna ruszyć we wrześniu — ocenił w poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Komisarz UE podkreślił, że zabezpieczenie wschodniej granicy Unii przed ASF to główne wyzwanie dla Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Krzysztof Jurgiel wraz z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem brali udział w konferencji prasowej podsumowującej poniedziałkowe spotkanie dot. walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) w UE. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu państw członkowskich w tym goście z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Minister pytany przez dziennikarzy, kiedy może ruszyć budowa zapory na wschodniej granicy, stwierdził, że powinna się ona rozpocząć we wrześniu.

— Na Komitecie Stałym (Rady Ministrów) będzie rozpatrywana uchwała ws. programu budowy płotu. Przygotowana jest ustawa. Zakładamy, że od września powinna ruszyć budowa — powiedział szef resortu rolnictwa.

Zobacz także

Koszt budowy zapory szacowany jest na ok. 300 mln zł. Będzie ona miała formę płotu z odpowiednią siatką o wysokości do 2 metrów, który będzie zakotwiczony na głębokości ok. pół metra. Zapora ma być zbudowana wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią (ok. tysiąc kilometrów). Inwestycja ma być prowadzona w okresie 3-4 lat. W pierwszej kolejności mają być stawiane zapory w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików. 

RadioZET.pl/PAP/DG