Zamknij

PO chce kontroli skarbowej w spółce Srebrna

Redakcja
07.02.2019 12:50
PO chce kontroli skarbowej w spółce Srebrna
fot. Warsaw Skyline/Facebook

Posłowie PO zapowiedzieli w czwartek wniosek o przeprowadzenie kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Chodzi o prawidłowości rozliczeń i wykonywania obowiązków podatkowych w związku z usługami wykonanymi na rzecz tej spółki przez podmioty zarządzane przez biznesmena Geralda Birgfellnera.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według PO mamy do czynienia z „typową luką VAT-owską, bo Srebrna nie odprowadziła podatków w związku z korzyściami, jakie uzyskała”.

„Gazeta Wyborcza” ujawniła w czwartek fakturę z czerwca 2018 roku, którą wystawiła spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Jak podała „GW”, w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tys. Dziennik podkreśla, że jest to jedna z czterech faktur, którą miał wystawić Birgfellner.

Zobacz także

Według „GW” to właśnie brakiem faktur prezes PiS Jarosław Kaczyński miał uzasadniać odmowę wypłaty należnych Austriakowi pieniędzy. Gazeta dodała, że oryginały wszystkich faktur ma prokuratura.

„Prezes PiS poprzez 'słupa' Mateusza Morawieckiego zarządza państwem”

Na czwartkowym briefingu w Sejmie posłowie PO Zbigniew Konwiński Marta Golbik poinformowali, że wniosą o wszczęcie działania kontrolnego w sprawie prawidłowości rozliczeń i wykonywania obowiązków podatkowych przez spółkę Srebrna.

– Prezes PiS poprzez „słupa” Mateusza Morawieckiego zarządza państwem, a teraz, jak się okazuje, za pośrednictwem „słupa” zarządza spółką Srebrna. Usługi, prace przygotowawcze wykonane dla Srebrnej, co nawet przyznał Jarosław Kaczyński, są jej przychodem i winny być opodatkowane, tak podatkiem dochodowym, jak i podatkiem VAT. Beneficjentem prac przygotowawczym jest spółka Srebrna, jest bowiem właścicielem gruntu pod budowę, więc ona powinna zapłacić podatek CIT, bo prace przygotowawcze zwiększyły wartość jej majątku – podkreślił Konwiński. Jak zauważył, tego podatku nie zapłacono.

Zobacz także

Poseł podkreślił, że premier chwali się tym, że rząd PiS walczy z luką VAT-owską.

„Nie został zapłacony podatek VAT”

– Tymczasem tu mamy przykład klasycznej luki VAT-owskiej, została wykonana usługa i nie został zapłacony podatek VAT – powiedział Konwiński.

Golbik dodała, że wcześniej premier, zwracając się do Birgfellnera, „grzmiał: »człowieku, pokaż faktury«”, a one właśnie, jak donosi „GW”, się pojawiły i są złożone w prokuraturze.

Zobacz także

– Sprawa jest prosta, została wykonana usługa i za nią powinny być odprowadzone podatki – podkreśliła Golbik.

„GW” opublikowała w zeszły wtorek stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem. Pierwsza opublikowana przez „GW” rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa, jak podawała „GW”, miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. W środę „GW” pisała zaś, że Jarosław Kaczyński 20 razy spotykał się w centrali partii z austriackim biznesmenem, który miał w imieniu spółki Srebrna zbudować biurowiec.

RadioZET/PAP/JZ