Zamknij

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach

Redakcja
03.01.2019 11:23
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach
fot. A.Marciniak/EastNews

Po obfitych opadach śniegu, którego w ostatnich 48 godzinach przybyło średnio ok. 60 cm, wzrosło niebezpieczeństwo wystąpienia lawin w Beskidach. W czwartek GOPR ogłosiło na Babiej Górze trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje ono także na Pilsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wzrosło niebezpieczeństwo wystąpienia lawin w Beskidach. Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR Tomasz Kozina poinformował w komunikacie, że znaczne zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry "występuje w miejscach, gdzie bardzo silny wiatr odkłada nowe depozyty i formuje deski śnieżne o znacznej grubości". "Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Możliwe są zsuwy i małe lawinki również w południowej części" – podał.

Zobacz także

GOPR poinformowało, że dodatkowym czynnikiem, który nie sprzyja stabilizacji śniegu, jest niska temperatura, która spada poniżej -10 st. C.

W partiach szczytowych Babiej Góry leży już ok. 120 cm śniegu. W miejscach odkładania go przez silny wiatr pokrywa jest znacznie większa.

W rejonie Babiej Góry część obszaru jest stabilizowana przez wystającą roślinność.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. "Poruszanie się w takich warunkach po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków" – przestrzegli goprowcy.

Kozina podał, że w masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych, wklęsłych formacjach terenowych, które znajdują się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Zobacz także

Warunki turystyczne w Beskidach są bardzo trudne. Szlaki zostały zasypane przez śnieg. Ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach powstały zaspy. W czwartek ma nadal padać śnieg. Towarzyszył temu będzie wiatr o prędkości do 60 km/h.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał drugi stopień. Na Pilsku zagrożenie nie występowało.

RadioZET.pl/PAP/BM